Rozmiar pliku a jakość zdjęcia

Wróciliśmy z wakacji swojego życia, na których praktycznie nie rozstawaliśmy się z aparatem i chcemy teraz wydrukować sporo zdjęć w dobrej jakości. Duża rozdzielczość wiąże się z dużym rozmiarem pliku, co może być kłopotliwe, jeśli zdecydujemy się na wywołanie zdjęcia przez Internet. Szczególnie teraz w dobie coraz lepszych aparatów (jednocześnie coraz większych rozdzielczości), czasem konieczna jest umiejętność obróbki zdjęcia w komputerze, aby zachowana była dobra jakość zdjęcia, co powinno być naszym priorytetem.

Łącze internet1961698_607677802654040_159021033_oowe niestety ma ograniczone możliwości, stąd transfer ogromnych plików sprawia duże problemy. W tym momencie należy wprowadzić kilka pojęć, które będą przydatne przy temacie pomniejszania zdjęcia, które straci niewiele na swojej jakości.

Nasze aparaty wykonują zdjęcia cyfrowe, na które składa się ogromna ilość pikseli, tworzących cały obraz. Zatem rozdzielczość zdjęcia to po prostu ilość pikseli, które wypełniają obraz zdjęcia, ale podana we współrzędnych poziomych oraz pionowych. Jeśli mamy do czynienia ze zdjęciem np. 5472 x 3648, to w poziomie zdjęcie ma 5472 pikseli, natomiast w pionie 3648, po mnożeniu otrzymujemy liczbę 19,961856 MP, czyli Mega Pikseli. Oznacza to, że zmniejszając zdjęcie, tak naprawdę zmniejszamy rozdzielczość. Jeśli zmniejszymy zdjęcie do rozdzielczości 1024 x 768, to zdjęcie będzie ważyło jedynie 100 KB (kilobajtów), ale to zależy również od stopnia kompresji. Takie zdjęcie straci na jakości, ale będziemy mogli je błyskawicznie przesłać znajomemu, a na ekranie niezbyt dużego komputera zaprezentuje się całkiem nieźle. Gorzej będzie wyglądało, jeśli zachcemy je wydrukować w wielkim rozmiarze. W takim przypadku zauważymy drastyczną różnicę w jakości.

Pozdrawiamy, Inter-Foto.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>