Obrabianie fotografii – podstawy

Wykonanie fotografii to nie wszystko. Już dawno skończyły się czasy, kiedy po zapełnieniu 36 klatkowej kliszy należało wykonać spacer do pracowni fotograficznej, aby specjalista wywołał zrobione przez nas zdjęcia. W dobie aparatów cyfrowych spacer ten stał się zbędny. Dziś wystarczy kilka kliknięć, aby wysłać zdjęcia przez Internet do profesjonalisty, który wywoła i odeśle nasze zdjęcia.

photographer-410326_640Zrobienie i wywołanie zdjęć to jednak nie wszystko. Zdjęcia cyfrowe dają możliwości wcześniej nieosiągalne dla zwykłego laika fotografii. Dziś nawet niezbyt udaną fotografię, można uratować. Wystarczy wykorzystać jeden z wielu dostępnych na rynku programów komputerowych, które dają naprawdę szeroki wachlarz możliwości.

Jedną z podstawowych czynności jest kadrowanie fotografii. Nawet jeśli nie do końca potrafimy złapać odpowiedni kadr naszym aparatem, nic straconego. Programy do obróbki zdjęć umożliwiają odpowiednie dobranie kadru. Najważniejszy punkt fotografii zawsze można wykadrować tak, aby zbędne elementy zostały pominięte.

Kolejnym krokiem, który pozwoli na uwydatnienie odpowiednich kolorów, jest gra światłem. Jeśli nie jesteś w stanie odpowiednio ustawić światła w pomieszczeniu, nic straconego! Jest to sztuka trudna, której trzeba się przecież nauczyć, a to wymaga czasu. Programy takie jak płatny ? Photoshop, czy darmowy ? Gimp, umożliwiają korektę światła i cienia, dzięki temu zbyt ciemne części fotografii można rozjaśnić tak, aby dojrzeć nawet najmniejszy szczegół. Działa to również w odwrotną stronę, zbyt jasne elementy możemy przyciemnić na tyle, że nie będą one razić odbiorców. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej proporcji światła i cienia, inaczej uzyskamy całkowicie nienaturalny efekt. Dodajmy do tego balans kolorów i w ciągu zaledwie kilku chwil możemy znacznie poprawić jakość fotografii.

Warto również skorzystać z oferowanych przez programy filtrów fotograficznych, jednak jest to temat na inny artykuł. Pamiętajmy, że technika tylko ułatwia nam życie, kiedyś każdy z nas wykonywał fotografię, ale efekt mógł zobaczyć dopiero po wywołaniu. Dziś efekt widzimy już na ekranie aparatu, a odpowiednie oprogramowanie komputerowe daje nam wiele możliwości, o których większość i tak nie ma pojęcia.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *