Odnawiamy stare zdjęcia

Każdy z nas ma w swoim domu pudełka wypełnione starymi, pożółkłymi zdjęciami. Robione jeszcze przez dziadka albo dawno zmarłego krewnego. Od lat zalegają na strychach lub schowane są głęboko w szafach. W dobie odbitek cyfrowych stare fotografie często stanowią jedyną pamiątkę dawnych czasów. Co zrobić, gdy ich jakość podupadła z biegiem lat? Podpowiadamy, jak odnowić stare fotografie.

8502991406_113c24bbfa_oDzisiaj istnieje możliwość wywoływania zdjęć przez internet. Możemy wydrukować dowolną ilość fotografii, po kilka razy. I to bez ruszania się z domu! Jednak w przeszłości wywoływanie zdjęć nie było takie łatwe. Film w postaci kliszy zanoszono do studia fotograficznego, w którym uzyskiwano obrazy za pomocą procesów chemicznych. Najczęściej wywoływano po jednej odbitce każdego zdjęcia i starannie przechowywano je w albumach fotograficznych. Jednak właściwości starych farb są ograniczone i z czasem rodzinne pamiątki mogą zacząć blaknąć lub żółknieć. W dodatku, pod wpływem lat, struktura papieru fotograficznego kruszeje, czego wynikiem mogą być liczne zagięcia i przedarcia na zdjęciach. Istnieją jednak sposoby, jak poradzić sobie z upływającym czasem i odnowić stare fotografie, aby nadal cieszyły oko. To proste, szczególnie w dobie grafiki komputerowej.

Na początku należy zeskanować stare fotografie, tak aby pliki z obrazami znalazły się na dysku naszego komputera. Do retuszu zdjęć potrzebny będzie odpowiedni program graficzny, w którym można je naprawić. Jednym z najpopularniejszych, jest zaawansowana aplikacja Photoshop. Aby odnowić zdjęcie, należy otworzyć je w programie i odpowiednio wykadrować. Wystarczy obciąć porwane i nierówne brzegi. Następnie przechodzimy do wyrównania poziomów, czyli poprawienia histogramu zdjęcia. Należy odpowiednio przyciemnić lub rozjaśnić fotografię. Warto zwrócić uwagę również na dobrze dobrany kontrast.

Następnie przechodzimy do usuwania zagięć i rys, widocznych na zdjęciu. Za pomocą narzędzia Łatka (Patch Tool) zaznaczamy zniszczoną partie obrazu. Trzymając lewy przycisk myszki, przesuwamy obiekt na podobną, ale dobrze zachowaną część. W ten sposób zatuszujemy niedoskonałości. Kolejnym krokiem jest użycie Punktowego pędzla korygującego, Pędzla korygującego oraz Klonowania. Za pomocą tych narzędzi można wyrównać wszelkiego rodzaju zagięcia i zatuszować ślady zniszczeń. Podobnie jak w przypadku Łatki, zaznaczamy wybrany obszar i przesuwamy go w miejsce dobrze zachowanego fragmentu.

W trakcie wykonywania poszczególnych czynności, na nasze zdjęcie nakładają się kolejne warstwy, które można osobno edytować. Kończąc pracę nad retuszem, należy połączyć wszystkie ze sobą. W ten sposób otrzymamy scalone i odnowione zdjęcie, którego nie powstydziłby się przedwojenny fotograf.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>