Złapać dźwięk, czyli kilka słów o fotografii koncertowej

To jedna z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Bywa niebezpieczna, ale z pewnością nie można odmówić jej niepowtarzalnej atmosfery i ogromu emocji. Każdy, kto chociaż raz był na koncercie ulubionego zespołu wie, jakie to niesamowite wydarzenie. Fotograf stojący pod sceną odczuwa wszystko dwa razy bardziej.

8715723949_0b5e9c3b24_kW dobie wywoływania zdjęć przez internet każdy może mieć własną fotografię ulubionego artysty. Jednak nie zawsze zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ona powstała i kto ją wykonał. Fotografowie koncertowi są często anonimowi dla szerszej publiczności. Znani w swoim środowisku, natomiast dla fanów danego wykonawcy to tylko kolejna osoba pod sceną z aparatem. Nie wszyscy wiedzą jak wiele pracy trzeba włożyć, aby wykonać dobrej jakości zdjęcie w trudnych warunkach, jakie panują na koncercie.

Tłum, ścisk, bardzo głośna muzyka i słabe światło, które jest utrapieniem fotografów. Zrobienie zdjęć w takich okolicznościach wymaga nie tylko dobrego sprzętu, ale także doświadczenia. Nie zostaje się fotografem koncertowym po kilku uwiecznionych występach. Trzeba spędzić wiele godzin na samodoskonaleniu się oraz obróbce zdjęć. Jeśli myślimy o tym zawodzie, doskonałym sposobem na ?wkręcenie się? w środowisko, jest chodzenie na występy mniej znanych, lokalnych artystów. Takie wydarzenia są często darmowe i nikt nie sprawdza czy mamy pozwolenie na wykonywanie zdjęć. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli zdobyć cenne doświadczenie, ale i zobaczyć jak wygląda rzeczywistość na prawdziwym koncercie. Przygotujemy się na niespodziewane zdarzenia, nawet tak ekstremalne jak pogo.

W małych klubach panuje duży ścisk i często nie ma tzw. fosy, czyli miejsca między barierkami, a sceną, gdzie fotograf może spokojnie robić zdjęcia. W ten sposób mniejsze koncerty mogą przygotować nas na trudne sytuacje i nauczyć odpowiedniej reakcji. Ważny jest też kontakt z artystą. Mniej znany wykonawca będzie bardziej przychylny naszej obecności pod sceną niż gwiazda, która koncertuje na całym świecie. Na mniejszym wydarzeniu łatwiej ćwiczyć uchwycenie emocji muzyków, co jest szczególnie ważne w fotografii koncertowej.

Większe imprezy są z reguły płatne i wymagana jest akredytacja dziennikarska, aby móc wykonywać zdjęcia. Jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia i nie należymy do żadnej redakcji dziennikarskiej, lepiej wcześniej rozważyć fotografowanie na takiej imprezie.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>