Typy fotografów cz. II

Niektórych fotografów uważa się za legendy. Zasłynęli w historii niebanalnym spojrzeniem, oryginalnym podejściem do tematu czy ciekawą techniką wykonania. Ich zdjęcia pokazywane są na całym świecie i przedrukowywane w niezliczonej ilości czasopism. Bywają też tacy, którzy również zasłynęli, jednak z innych powodów. Nie ma to nic wspólnego z talentem czy ciężką pracą, a raczej postrzeganiem samego siebie jako prawdziwego artystę. Niestety nie zawsze idzie to w parze ze zdolnościami. Przedstawiamy kolejne, nieco prześmiewcze, zestawienie typów fotografów.

12490888833_d3d4e27d49_kWedług powszechnie znanej opinii fotografem może być każdy, kto ma aparat i umiejętność bacznego obserwowania rzeczywistości. Nie trzeba znać technik wywoływania, ponieważ zawsze można wysłać zdjęcia przez internet. Jednak niektóre osoby zatrzymują się w tym przekonaniu jedynie na pierwszej jego części. Jedną z takich osób jest fanboy, zwany również posiadaczem „jedynego słusznego systemu”. Niekiedy określa się go również mianem systemowego taliba. Najczęściej to użytkownik systemów marki Canon lub Nikon, czyli firm wiodących prym w produkcji sprzętu fotograficznego. Jego głównymi tematami rozmów są ciekawostki związane z aparatem, jakiego używa. Kontaktuje się jedynie z osobami, które również korzystają z tego samego sprzętu, a tych, którzy śmią mieć sprzęt innej marki, uważa za intruzów. Jednocześnie nie omieszka wytknąć wszystkich wad ich aparatów oraz porównać go ze swoim, jakże doskonałym sprzętem. Lepiej nie wdawać się w dyskusję z fanboyem, ponieważ może to skończyć się nawet bójką.

Kolejnym typem fotografów jest zawodowiec. To osoba, która utrzymuje się z fotografii i skupia się głównie na pozyskiwaniu nowych klientów. Rzadko udziela się w dyskusjach na forach internetowych, a jeśli już, to szuka jedynie nowego sprzętu, którym mógłby rozbudować swój profesjonalny zestaw. Posiada aparat z najwyższej półki oraz zestaw potrzebnych obiektywów. Nie jest to może duża kolekcja, ale są tam bardzo zaawansowane eksponaty. Zawodowiec jako jedyny racjonalnie podchodzi do tej profesji i wychodzi z założenia, że to nie sprzęt, a fotograf liczy się najbardziej.

Jednym z ciekawszych typów fotografów jest mityczny profesjonalista, który tak naprawdę… nie istnieje! To postać, która żyje w wyobrażeniach wielu miłośników fotografii, stawiana nierzadko za wzór prawdziwego artysty. Mityczny profesjonalista nie wykonuje złych zdjęć. 90% jego fotografii to dzieła sztuki, które pojawiają się na okładkach największych magazynów na całym świecie. W dodatku używa tylko najnowszego i najdroższego sprzętu, który kosztuje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *