Matryca aparatu lepsza od ludzkiego oka?

Ludzkie oko jest skomplikowanym organem, o wielkich możliwościach. Nadal pozostaje narządem nie do końca zbadanym przez naukowców. Nasz wzrok posiada potężne predyspozycje, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jest jednak urządzenie, które dorównuje ludzkiemu oku pod wieloma względami. Nieraz jest od niego lepsze, a czasami to natura wygrywa. Coraz doskonalsze matryce aparatów fotograficznych potrafią zobaczyć to, czego człowiek nie dostrzeże.

6172046454_d0cdf6ea60_bPodstawową różnicą pomiędzy oczami a elektronicznym układem jest kąt widzenia. W fotografii zależny jest on od wartości ogniskowej. Przykładowo, obiektyw typu rybie oko widzi pod kątem 180 stopni, natomiast teleobiektyw 400 mm dla matryc APS-C to tylko 4 stopnie. Ludzkie oko jest bardziej skomplikowane pod tym względem. Kąt widzenia na zewnątrz wynosi 95 stopni, do środka 60, w górę również 60 oraz w dół 75. Sumując to razem, widzimy pod kątem 190?. To więcej niż jakikolwiek obiektyw, który do tej pory został zbudowany.

Ludzkie oko i matryce aparatu można porównać również pod względem przysłony. Człowiek posiada zarówno źrenicę, jak i soczewkę, co odpowiada mechanizmowi zawartemu w obiektywach fotograficznych. Różni się tylko wielkość otworu, przez który wpada światło. Według ustaleń badaczy, przysłona ludzkiego oka waha się między f/2.1 w ciemności, po f/8,3 w jasnym świetle. Obiektywy wyposażone są w większy zakres wartości. Najjaśniejsze szkła posiadają f/1.2 lub nawet mniej, w przypadku manualnych szkieł do aparatów analogowych. Największe wartości oscylują wokół f/22.

Interesująca jest również rozdzielczość widzianego obrazu. Współczesne lustrzanki mają od 10 do 24 Mpx, jeśli chodzi o matryce APS-C oraz 18-36 Mpx w przypadku lustrzanek pełnoklatkowych. Aparaty fotograficzne korzystają z tzw. wzoru bayera, czyli siatki, na której znajduje się 2/4 pikseli w kolorze zielonym, 1/4 w niebieskim i 1/4 w czerwonym. Ludzkie oko natomiast posiada ok. 4,5 miliona czopków odpowiedzialnych za widzenie barw, wszystkich jednocześnie. W jego budowie znajduje się również kilkadziesiąt albo kilkaset milinów pręcików, które reagują tylko i wyłącznie na natężenie światła. Porównując oko z matrycą, zdecydowanie wygrywa technologia. Ludzie widzą w podobnym stopniu, co aparaty z 2000 roku. W ten sposób aparat jest górą, chociażby przy wywoływaniu zdjęć przez internet. Fotografie są o wiele bardziej wyraziste, niż gdyby zostały „zrobione” przez ludzkie oko. Nasze oczy są jednak bardziej czułe na patrzenie w nocy oraz widzenie peryferyjne. Co ciekawe, patrząc na coś, skupiamy się tylko na jednym punkcie. Matryce aparatów obejmują cały kadr, nie tylko pojedynczy element.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Jeden komentarz

  1. Ten blog jest po prostu niesamowity – jego różnorodność, głębia treści i profesjonalne podejście do każdego tematu sprawiają, że nie tylko uczę się nowych rzeczy, ale także czuję się częścią społeczności, która stara się wspólnie rozwijać i dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem, co jest dla mnie niezwykle inspirujące i motywujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *