Światło jest dla fotografii tym, czym dla ludzi – daje możliwość istnienia. Dzięki niemu scena, którą chcemy uchwycić, może nabrać wyjątkowego klimatu, chociażby na pierwszy rzut oka mogła się wydawać jałowa i płaska. To ono wydobywa na powierzchnię pełnię naszego fotografowanego obiektu. W dzisiejszym artykule opowiemy o świetle w fotografii.
Rodzaje światła w fotografii
W fotografii mówi się o dwóch rodzajach światła ? twardym oraz miękkim. Twarde charakteryzuje się ostrymi cieniami, które mocno zarysowują krawędzie, a także głębokim kontrastem. Jest ono rzadko wykorzystywane z uwagi na to, że może uwydatnić wiele negatywnych cech. W przypadku portretu mógłby uwypuklić zmarszczki czy niedoskonałości cery.
Światło miękkie daje w efekcie miękkie kontury, nie zarysowując wyraźnych granic między światłem a cieniem. Ten rodzaj światła możemy nazwać rozproszonym, ponieważ powstaje właśnie poprzez rozproszenie lub odbicie światła za pomocą blendy lub dyfuzora. Światło miękkie doskonale sprawdza się w portretach i makrofotografii.
Intensywność
Mówiąc o intensywności światła, mamy na myśli to, ile światła pada na fotografowany obiekt. Natężenie światła jest ważną wartością dla czasu naświetlania. W sytuacji, gdy tego światła jest mniej, trzeba będzie wydłużyć czas naświetlania. Analogicznie w sytuacji odwrotnej ? im więcej światła, tym czas naświetlania krótszy.
Kierunek
Od kierunku padania światła będzie zależeć końcowy efekt fotografii. Wyróżnia się oświetlenie boczne, tylne, przednie. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Boczne będzie podkreślało kształt i rozmiar przedmiotu, dając wrażenie głębi. Tylne jest bardzo nastrojowe. Daje duży kontrast między ciemniejszym pierwszym planem, a jaśniejszym tłem. Przednie dobrze wychwytuje kolory, ale spłaszcza obiekt.
Barwa
Światło ma swoją barwę i mierzy się ją w Kelwinach. Światło w porze południowej ma zupełnie inny odcień niż światło zachodzącego słońca. Dlatego pora dnia stwarza okazję do robienia różnorodnych zdjęć. Temperatura barwowa dla światła dziennego wynosi 5500 K a płonącej świecy 1900 K.
Chcąc rozpocząć swoją przygodę z zabawą ze światłem, trzeba być świadomym jego właściwości. Dzięki temu będziemy mogli poszczycić się wyjątkowymi fotografiami czy to na własnej wystawie czy w osobistym albumie w popularnym rozmiarze zdjęć 10×15.