Chroń swoje zdjęcia!

Przechowywanie cyfrowych danych to niełatwa sztuka, o czym przekonał się każdy, kto robi zdjęcia. Fotografie z wakacji, ważnych uroczystości rodzinnych czy sesji zdjęciowych są dla nas ważne i z pewnością nie chcielibyśmy ich stracić. Co zrobić, aby zabezpieczyć ważne pliki przed zniszczeniem lub utratą?

hdd-154463_960_720Niegdyś głównym miejscem przechowywania danych były płyty CD lub DVD. Czas jednak pokazał, że to dosyć zawodne nośniki i znajdujące się na nich pliki mogły łatwo ulec uszkodzeniu. Niektóre płyty po latach stały się trudne do odczytania, a odzyskanie danych przez specjalną firmę bywa kosztowne i nie zawsze gwarantowane. Po erze CD/DVD przyszedł czas na przenośne pamięci flash. Mogą to był pendrive?y, które są proste w obsłudze i lekkie przy przenoszeniu, jednak posiadają jedną istotną wadę. Są niewielkie pojemnościowo, przez co nie przechowamy na nich zbyt wielu danych. Mogą też się łatwo zgubić.

Popularne są również tzw. chmury, czyli przestrzeń dysku wirtualnego, do którego możemy przesyłać zdjęcia przez Internet. To prosty i bardzo poręczny sposób na przechowywanie danych, z którego możemy korzystać tam, gdzie mamy dostęp do sieci oraz specjalne oprogramowanie. Dyski wirtualne nie posiadają postaci fizycznej, dlatego są trudniejsze do uszkodzenia. Z drugiej strony ich działanie opiera się na Internecie, który bywa zawodny. Może się zdarzyć, że przez problemy z łączem nie będziemy mieć dostępu do swoich danych, kiedy będziemy ich potrzebować. Wirtualne dane mogą być również narażone na awarie serwerów zewnętrznych lub ataki hakerów, którzy mogą włamać się na nasze konto. Minusem jest również ich stosunkowo mała pojemność. Jednak na plus przemawia fakt, że wiele z serwisów oferujących chmury udostępnia ich wersje testowe lub konta o zmniejszonej wielkości za darmo. Za większe pojemności trzeba jednak zapłacić. Nie są to jednak wygórowane kwoty.

Innym rozwiązaniem są tradycyjne dyski HDD, czyli magnetyczne. Są to takie same urządzenia, jakie możemy spotkać w większości komputerów. Mają dosyć sporą pojemność, co przemawia na ich korzyść. Do niedawna były najpopularniejszym sposobem przechowywania danych, jednak od kilku lat systematycznie są wypierane przez nową technologię SSD. Tego typu dyski są znacznie szybsze i odporniejsze na uszkodzenia, w szczególności mechaniczne. Nie mają tak dużo miejsca, jak ich poprzednicy, jednak regularnie ich pojemność jest poszerzana.

Dla zawodowych fotografów oraz tych, którzy mają bardzo dużo plików do przechowania, polecane są magazyny danych, często używane pod nazwą NAS (Network Attached Storage). To nic innego jak technologia działająca w sieci lokalnej, dzięki której można łączyć się z zasobami pamięci dyskowej poprzez odpowiednio skonfigurowany komputer. Dysk taki posiada dużą pojemność i jest odporny na uszkodzenia.

Jakąkolwiek opcję przechowywania danych byśmy nie wybrali, warto pamiętać o tym, że żaden z przedstawionych sposobów nie jest niezawodny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest łączenie kilku metod oraz wykonywanie przynajmniej 2-3 kopii tych samych plików, rozmieszczając je w różnych miejscach. Dzięki temu unikniemy rozczarowania, gdy okaże się, że nasz dorobek fotograficzny uległ zniszczeniu.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>