Czego o fotografii nie wiesz, a chciałbyś się dowiedzieć?

Fotografia to złożona dziedzina sztuki, której nauka potrafi zająć wiele lat. Nawet profesjonalni, działający wiele lat fotografowie nieustannie zgłębiają wiedzę i poznają nowe techniki oraz niuanse dotyczące tej specjalności. Mamy dla Was porcje fotograficznych ciekawostek, które pozwolą Wam lepiej poznać wiele aspektów fotografii.

2687793127_78194a2a49_bW dobie wywoływania zdjęć przez Internet mamy do dyspozycji wiele technik i szeroką wiedzę dotyczącą tej dziedziny sztuki. Jednak czy nadal wiemy wszystko na jej temat? Otóż nie! Ciągle uczymy się czegoś nowego, poznajemy nieznane dotąd rzeczy, zdobywamy cenne informacje dotyczące fotografowania.

Czy wiecie, dlaczego stare zdjęcia wywoływane były głównie w odcieniu sepii? To nie przez czas, który sprawił, że przechowywane latami fotografie pożółkły samoistnie. W procesie wywoływania do mieszaniny płynów chemicznych dodawano ciemny związek siarki zamiast srebra, który gwarantował dłuższą trwałość zdjęć. Dzięki temu podobizny naszych przodków są takie klimatyczne. Dlaczego jednak ich portrety są poważne, bez najmniejszego cienia uśmiechu? Pierwsze analogowe aparaty fotograficzne wykonywały zdjęcia przy użyciu bardzo długiego czasu naświetlania. Trudno było utrzymać naturalny uśmiech przez minutę, kiedy otwarta była migawka. Dlatego większość ludzi wychodziła na zdjęciach z poważnymi, nieraz smutnymi minami.

Jak w ogóle należy tłumaczyć słowo ?fotografia?? To nic innego jak ?rysowanie światłem?. Nazwa pochodzi z łaciny i używana jest od co najmniej 1822 roku. Wtedy to powstała pierwsza w historii fotografia, niestety nie przetrwała do naszych czasów. Drugim zachowanym eksponatem jest zdjęcie pochodzące z 1826 roku. Wykonał je Nicephore Niepce, jeden z francuskich badaczy. Nazwane zostało ?Widok z okna w Le Gras? i przedstawiało dach oraz teren otaczający budynek Le Gras w miejscowości Saint-Loup-de-Varennes.

Zanim nastała era fotografii cyfrowej, światem rządziły aparaty analogowe oraz klisze światłoczułe. To na nich wywoływano zdjęcia, a nawet obrabiano przy użyciu specjalnych substancji chemicznych. Do przeprowadzenia tego procesu używano srebra, które pozwalało zachować odpowiednią trwałość fotografii. Jeszcze w latach 90. 31% światowego wydobycia tego pierwiastka było wykorzystywane do wywoływania zdjęć. Po rozpowszechnieniu aparatów cyfrowych ilość pozyskiwanego surowca drastycznie spadła i utrzymuje się na poziomie zaledwie kilku procent.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *