Tradycja vs. nowoczesność

Odwieczny spór, który zdaje się, że nie ma jednoznacznego rozwiązania. Wieczny konflikt pomiędzy tym, co znane i tradycyjne i tym, co nowoczesne, nieznane. Można go spotkać niemalże w każdej dziedzinie naszego życia. Co ciekawe, wyraźnie widoczny jest również w fotografii.

8233989953_7138cc743c_bAparaty analogowe dawno zostały wyparte przez zaawansowane cyfrówki i lustrzanki. Jednak nadal można spotkać miłośników starego sprzętu, którzy nowoczesną technologię wolą odłożyć na bok, na rzecz niesamowitych doznań fotografii tradycyjnej. Wywoływanie fotografii w ciemni przy użyciu specjalnych roztworów chemicznych nadal znajduje zwolenników. Jednak nie da się ukryć, że największą wygodę sprawia zamawianie zdjęć przez Internet. Nie musimy wychodzić z domu, aby wywołać ulubione fotografie. Zamówienie odbywa się online, natomiast dostawę do samych drzwi zapewnia firma kurierska. Bez większego wysiłku otrzymujemy pięknie wywołane zdjęcia, którymi możemy pochwalić się przed znajomymi i oprawić w ramki.

Współczesna, cyfrowa fotografia zapewnia wiele korzyści i dogodności w kreowaniu zdjęć. Z pewnością mamy o wiele więcej możliwości niż nasi dziadkowie czy jeszcze rodzice. Dzięki rozwojowi technologicznemu mamy większy wpływ na to, jak ostatecznie będą wyglądać nasze fotografie. Nie musimy czekać do końca procesu wywoływania filmu, aby wiedzieć, czy dane zdjęcie udało się, czy jednak nie. Dzięki przejrzystym ekranom w aparatach możemy szybko podejrzeć wykonaną fotografię i usunąć te, które naszym zdaniem do niczego się nie nadają.

Niegdyś każda klisza posiadała ograniczoną liczbę zdjęć, które można było na niej zrobić. Zazwyczaj było to ok. 36 fotografii. Dzisiaj jedynym ograniczeniem w ilości zdjęć jest pojemność karty pamięci. Te z kolei potrafią pomieścić tysiące wykonanych zdjęć. Dlatego też podejście do fotografii uległo zmianie. W przeszłości do każdego ujęcia przykładano większą uwagę niż obecnie. Świadomość, że mamy kolejne szanse na poprawienie kadru lub wykonanie zdjęć seryjnych sprawia, że mniej szanujemy każdą klatkę. Z drugiej strony dzięki większym możliwościom stajemy się również bardziej kreatywni.

O tym, czy lepsza była fotografia tradycyjna czy jest cyfrowa, należy decydować indywidualnie. Każdy ma inne podejście do robienia zdjęć, a tym samym do wykorzystywanych możliwości i technologii. Ważne, aby wybrać sposób, który najlepiej nas określa i pozwala nam wydobyć z fotografii to, co chcielibyśmy odnaleźć i pokazać.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *