Zabezpiecz swój sprzęt w czasie zimy!

Do kalendarzowej zimy zostało jeszcze trochę czasu, a i pogoda za oknem jest raczej typowo jesienna niż zimowa. Jednak warto już teraz pomyśleć o tym, co będzie, gdy nastaną mrozy oraz opady śniegu. To szczególnie ważna kwestia w przypadku obsługi sprzętu foto/video. Niskie temperatury, często też ujemne, duża wilgotność i śnieg mogą negatywnie wpływać na stan naszego aparatu czy kamery. Co zrobić, aby nie zaszkodzić wrażliwemu urządzeniu?

photographer-1230662_1920Aparaty cyfrowe, w szczególności zaawansowane lustrzanki i kamery posiadają bardzo precyzyjny układ mechaniczny i optyczny, wrażliwy na wiele czynników zewnętrznych. Jednymi z nich są niskie temperatury oraz wilgoć. Nawet pojedyncza kropa wody, która dostanie się do środka tzw. ?puszki? może spowodować jej spustoszenie w postaci korozji. W najgorszych wypadkach nasz aparat może zostać unieruchomiony bez możliwości naprawy zardzewiałych podzespołów. Tak samo może zadziać się w przypadku pary wodnej, która ostatecznie ma możliwość skroplenia się we wnętrzu urządzenia. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia ochrona aparatu, gdy przebywamy na zewnątrz.

Jeśli postanowimy fotografować zimowe widoki poza domem, zadbajmy o stosowny ubiór nie tylko naszych dłoni, ale także i posiadanego sprzętu. W końcu lepiej zrobić piękne zdjęcia samodzielnie niż oglądać je w portfolio innych fotografów. Wychodząc na mróz, pamiętajmy o tym, aby nie wyjmować i chować co chwilę sprzętu do torby czy pod kurtkę. Tak częste zmiany temperatury mogą mu tylko zaszkodzić. Jeśli fotografujemy w zimnie, to utrzymujmy w miarę jeden poziom ciepła. Kiedy już skończymy robić zdjęcia i schowamy aparat do torby, to po powrocie do domu odczekajmy z jedną, bądź dwie godziny, aż urządzenie nabierze pokojowej temperatury. Nie wyjmujmy go w tym czasie z torby.

W przypadku dużego poziomu wilgoci przyda się dodatkowe zabezpieczenie w postaci pokrowca czy nawet zwykłej foliówki. Wszystko zależy od szczelności naszego aparatu. Jednak dla większej pewności warto zainwestować w specjalne pokrowce, odpowiednio wyprofilowane pod aparat cyfrowy. Nie są one drogie, a mogą uratować życie naszemu sprzętowi w ekstremalnych warunkach.

Pozdrawiamy, Inter-foto.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>