Prawo w fotografii, czyli jakie zdjęcia można pokazać publicznie?

Naciskając spust migawki czy wysyłając dane zdjęcie przez Internet nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie pociąga to za sobą konsekwencje prawne. Szczególnie gdy publikujemy fotografie, na których znajdują się sportretowane osoby. Podpowiadamy, co należy wiedzieć, aby nie podpaść paragrafom prawnym.

judge-gavel-1461998753i40Prawa autorskie oraz prawo do ochrony wizerunku to główne zagadnienia, którymi będziemy się zajmować. Pierwsze z nich odnosi się do nas samych, fotografów, którzy wykonują zdjęcia. Prawa autorskie można podzielić na dwa typy ? osobiste oraz majątkowe.

Pierwszy typ mówi o tym, kto jest autorem zdjęcia. Prawo to jest niezbywalne od momentu wykonania fotografii. Autorem danego dzieła jesteśmy niezależnie od wielu czynników, a fakt ten powinien być zawsze zaznaczony poprzez podpisanie zdjęcia imieniem i nazwiskiem jego wykonawcy. Może to być również pseudonim artystyczny.

Drugim rodzajem praw, o których wspominaliśmy, są prawa majątkowe. Określają one, kto ma zezwolenie na korzystanie ze zdjęcia bądź innego dzieła artystycznego, kto może nim rozporządzać oraz mieć prawo do odpowiedniego wynagrodzenia ze sprzedaży czy udostępniania. Zasada ta sprawia, że nikt bez naszej zgody nie może użyć tego zdjęcia do celów własnych. W przeciwieństwie do prawa autorskiego prawa majątkowe są zbywalne i można je przenieść na inną osobę.

Skoro wiemy już, na czym polega rozróżnienie pomiędzy rodzajami omówionych praw, warto zastanowić się nad tym, kiedy możemy, a kiedy nie powinniśmy upubliczniać danego zdjęcia. Nawet jeśli jesteśmy autorem zdjęcia, nie zawsze przysługuje nam pełne prawo do udostępniania fotografii osobom trzecim. W niektórych przypadkach obowiązuje prawo do ochrony wizerunku, z którego mogą skorzystać ci, którzy są przedstawieni na zdjęciu. Dotyczy to przede wszystkim fotografii, na których pojawia się jedna osoba, bądź jest ona w szczególny sposób wyróżniona na tle innych. Zgody na udostępnienie zdjęcia nie potrzebujemy, jeśli fotografowana postać jest częściach pewnej całości, a jej usunięcie nie zmieniłoby charakteru i wymowy dzieła. Nie potrzebujemy zgody także w przypadku osób publicznych bądź pełniących swoje funkcje publicznie. W czasie wykonywanych przez nich obowiązków możemy zrobić im zdjęcie i dowolnie je rozpowszechniać.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>