Shooting in the rain

Słyszycie już deszczową piosenkę? Za oknem przebiegają kolorowe parasolki, migają kalosze i wielobarwne przeciwdeszczowe kurtki? Do tego liście zaczynają żółcieć, brązowieć, rudzieć… Ach, jesień jest tak fotogeniczna! Nie patrz przez okno, przełam się i wyjdź. Zdjęcia w deszczu są najpiękniejsze!

23581427143_bb86be076f_z

Tanim sposobem piękne efekty

Jeśli już przełamaliśmy barierę i chcemy wyjść z domu wprost w jesienną aurę, najpewniej pomyśleliśmy o ubraniach przeciwdeszczowych, parasolce, kaloszach… Powinniśmy w ten sam sposób zatroszczyć się o nasz aparat. Jak „ubrać” nasz sprzęt na deszcz? Chociaż wiele aparatów jest odpornych na deszcz, mało kto chce się przekonać o prawdziwości tych słów. Nasz ulubiony, często nietani sprzęt traktujemy w końcu jak skarb. Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem, na pewno wiesz, czym jest osłona przeciwdeszczowa. Koszt rzędu kilkuset złotych może jednak zniechęcić tych, którzy fotografię uprawiają hobbystycznie. Na szczęście człowiek jest istotą kreatywną i wymyślił prosty, tani i skuteczny sposób na ochronę aparatu przed deszczem. Wystarczy do tego przezroczysta plastykowa torba (najlepiej grubsza) oraz gumka recepturka. Aparat owijamy w folię, wycinamy dziurkę na obiektyw i owijamy go gumką tak, by folia nie zsuwała się podczas pracy.

Czas na zabawę!

32275013154_161bf7aa07_zJeśli Ty i Twój aparat jesteście bezpieczni i „zafoliowani”, czas na zabawę! Zdjęcia w deszczu mogą być prawdziwą przygodą i wyzwaniem dla fotografa. Pamiętaj o kilku prostych zasadach. Po pierwsze ? korzystaj ze statywu. Wytłumienie wstrząsów jest konieczne, gdy obraz jest słabo naświetlony, a także „poruszony” przez deszcz. Po drugie ? unikaj schematów. Deszcz może dodać naszym zdjęciom niepowtarzalnego efektu, dlatego baw się naświetlaniem, fleszem, zmieniaj czas ekspozycji, rób zdjęcia przez szybę, szukaj różnych świateł, eksperymentuj. Po trzecie wreszcie ? rozejrzyj się. Prawda, że nawet znane nam miejsca w deszczu wyglądają zupełnie inaczej? Przenieś tę obserwację na swoje zdjęcia. Stopień Twojej kreatywności i ciekawości pokaże się tuż po wywołaniu zdjęć. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*