Softbox – kupić czy zrobić?

Softbox, zaraz po parasolce fotograficznej, to niezwykle istotna rzecz dla każdego profesjonalnego fotografa. Używany jest zazwyczaj do studyjnych lamp oświetleniowych. Pomaga zmienić charakter oświetlenia planu. Ocieplenie światła przy portretach, a nawet fotografii dokumentalnej, jest często pożądanym efektem.

Jak to działa?

5073745930_719f097f6c_zSoftbox, czyli ?zmiękczające pudełko? jest podstawowym wyposażeniem każdego studia. Zasada działania tego urządzenia jest prosta. Światło rozchodzi się po wewnętrznych ścianach softboxu, a zmiękczone zostaje przez półprzepuszczalną powierzchnię materiału. Efektem jest właśnie miękkie światło, które łudząco przypomina światło naturalne. Wśród dostępnego sprzętu jest wiele różnych softboxów. Im większy tym światło jest bardziej miękkie. Największe softboxy mogą liczyć nawet do 2,5 metra i spotkamy je tylko w bardzo profesjonalnych studiach. Do domowego użytku wcale nie potrzeba dużego sprzętu. Poza różnymi rozmiarami softboxy różnią się kształtem. Najpopularniejsze są te czterokątne, natomiast w fotografii portretowej często korzysta się z softboxów ośmiokątnych.

Homemade softbox

Czy warto kupować softobox? Nie zawsze! Zawsze warto jednak go zrobić, bo efekty, który daje, mogą dodać nowej jakości Twoim fotografiom. Jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem lub też nie masz aktualnie gotówki, by kupić profesjonalny sprzęt, poświeć jeden dzień na zrobienie domowego softboxu! Jakich materiałów będziesz potrzebował? Wystarczy arkusz grubego kartonu w kolorze białym, kawałek materiału jedwabnego, paski z rzepami, nożyczki i klej. Sam widzisz, jak niewiele potrzeba. W Internecie znajdziesz wiele różnych poradników jak wykonać ten sprzęt. Naprawdę warto, bo efekty mogą być oszałamiająco miękkie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*