Format zdjęć – jaki wybrać?

Wielu z nas chcąc wywołać zdjęcia, zastanawia się, jaki format wybrać? O ile kiedyś sprawa była prosta, gdyż wybór formatów był niewielki, dziś za sprawą rozwoju branży fotograficznej decyzja wydaje się trudniejsza. W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym się kierować w wyborze formatu zdjęć?

1

Kiedyś, w erze aparatów analogowych, oddawaliśmy rolkę filmową do laboratorium fotograficznego i zamawialiśmy zdjęcia 10×15 cm lub 9×13 cm zaznaczając przy tym wybór papieru – błyszczący lub matowy. Dziś, jeśli chcemy dostać wydruki w większym formacie, musimy poznać możliwości danego laboratorium, a także dowiedzieć się, czy nasze zdjęcie w większym formacie zachowa wysoką jakość.

Klasyczny wybór – zdjęcia 10×15 cm i 9×13 cm

Niegdyś używane formaty nie przestały być popularne także dziś. Zdjęcia 10×15 cm i 9×13 cm stanowią najlepszy wybór, jeśli chcemy włożyć je do albumu fotograficznego, do ramki lub powiesić na ścianę. Pierwszy format, przez to, że jest trochę większy, stanowi bardziej uniwersalne rozwiązanie, szczególnie dla tych wszystkich, którzy mają słabszy wzrok.

Format a odległość zdjęcia od oglądającego

Tak naprawdę mówiąc o formacie, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim przeznaczenie danego zdjęcia. Wspomniane klasyczne, najbardziej popularne formaty zdjęć mają takie wymiary, gdyż oglądane są z odległości około 40 cm. Fotografie w większych formatach wywoływane są z myślą o powieszeniu ich na ścianie. Dlatego też wymagają dużo lepszego sprzętu (którego rozdzielczość jest wysoka). W innym przypadku grozi nam tzw. pikseloza. Wydrukowane zdjęcie ze słabego aparatu na dużym formacie będzie niewyraźne, rozmazane, zatraci szczegółowość obrazu.

Jeśli chcemy wydrukować zdjęcie w większym niż standardowym formacie, powinniśmy więc zaopatrzyć się nie tylko w lepszej jakości sprzęt fotograficzny, ale także dopytać się, czy w danym laboratorium fotograficznym taka usługa jest możliwa. Wiele firm inwestuje bowiem tylko w najbardziej uniwersalne i potrzebne sprzęty. Pamiętajmy także, że większy format oznacza także wyższą cenę. Efekt może być jednak wart każdej złotówki!

Jeśli chcą Państwo wywołać zdjęcia w standardowych lub nietypowych wymiarach, zachęcamy do skorzystania z usług firmy Inter-Foto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *