Czym jest Bressonowska koncepcja decydującego momentu?

Henri Cartier-Bresson urodził się 22 sierpnia 1908 roku w Chanteloup-en-Brie. Uważany jest za twórcę nowoczesnego reportażu. Reportażu opartego na teorii decydującego momentu, czyli zasadzie mówiącej o tym, że to fotograf podbudowany intuicją i wiedzą powinien zdecydować, w którym momencie nacisnąć spust migawki, tak aby zdjęcie zawierało odpowiednią treść, jak i miało doskonałą kompozycję. Przegapienie tego momentu jest stratą absolutną – dana chwila nie ma szans, by się powtórzyć. Jak sam powiedział: „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości”.

1

Bresson fotografował aparatem Leica – jego zdjęcia były cenione na całym świecie. Redakcje najbardziej znanych czasopism ubiegały się o nie, a największe galerie chciały wystawiać jego zdjęcia. Fotoreportaże tego artysty można było oglądać tak w Stanach Zjednoczonych, jak i największych krajach europejskich. W tym kontekście warto podkreślić, że wystawa Bressona jako pierwsza wystawa fotograficzna została wystawiona… w Luwrze!

Nie od razu Bresson zajął się fotografią. Początkowo, w latach 20. studiował malarstwo, a także filozofię. Dopiero od roku 1931 zajął się na poważnie fotografią, by pod koniec życia wrócić do dawnych pasji, przede wszystkim malarstwa.

Znaczenie i forma według Bressona

Malarstwo zostawiło zresztą duży ślad w fotografii Bressona – wyczucie formy, malarskie kadrowanie jego zdjęć ma w sobie coś z najlepszych płócien mistrzów pędzla. Fotograf pozostawał także w bliskim kontakcie z największymi malarzami jego czasów. Okładkę do książki The Decisive Moment wydanej w 1952 roku przygotował nie kto inny, jak Henri Matisse. Inspirował go szczególnie kubizm, kierunek, którego jednego z przedstawicieli – André Lhote’a – miał okazję poznać osobiście. W fotoreporterskich zdjęciach Bressonowi nierzadko udawało się uchwycić wręcz geometryczne kompozycje.

Twórczość Bressona jest niezwykle zróżnicowana. Na jego fotografiach widzimy zarówno „nic nie znaczące” wydarzenia, jak i dokumentację wojny domowej w Hiszpanii, czy ostatnie dni życia Mahatmy Gandhiego.

W książce The Decisive Moment, która jest zwieńczeniem teorii Bressona, czytamy: „Dla mnie fotografia jest jednoczesnym rozpoznaniem, w ułamku sekundy, zarówno znaczenia wydarzenia, jak i precyzyjnej organizacji form, które nadają wydarzeniu właściwą ekspresję”.

2 komentarze

  1. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
    I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
    I would be great if you could point me in the direction of
    a good platform. http://redstudio.co.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=90546

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *