Zdjęcie do dowodu osobistego – nowe przepisy

Od niedawna osoby wymieniające nieważny dowód osobisty bądź wyrabiający nowy są zobowiązane do dostarczenia do urzędu gminy odpowiednie zdjęcie, różniące się znacznie od tych, które obowiązywały w Polsce wcześniej.

1

Nowe zdjęcie do dowodu powinno odzwierciedlać Twój aktualny wygląd. Jeśli więc planujesz radykalną zmianę – lepiej wykonaj zdjęcie po niej. Idąc do laboratorium fotograficznego, pamiętaj, że na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy (chyba że zobowiązuje Cię do niego religia), ciemnych okularów ani żadnych innych dodatków, które mogą mylnie wpłynąć na rozpoznanie Ciebie na zdjęciu.

Fotografia do dowodu (a także do paszportu) przedstawia wyłącznie Twoją głowę oraz górną część barków. Głowa powinna zajmować maksimum 80% formatu zdjęcia.

Niedopuszczalne zdjęcia

Nowe zdjęcia dowodowe mają szereg obostrzeń, które mają sprawić, że Twój wizerunek będzie jak najbardziej odpowiadał aktualnemu wyglądowi. Podczas zdjęcia zachowaj więc naturalny wygląd twarzy – nie uśmiechaj się szeroko ani nie rób żadnych min. W przeciwieństwie do wcześniejszych zdjęć dowodowych – te aktualne wykonywane są od frontu.

W urzędzie gminy urzędnik może nie przyjąć zdjęcia, na którym włosy nachodzą na brwi, twarz jest przesunięta do krawędzi zdjęcia lub zajmuje zbyt dużo (bądź zbyt mało) miejsca.

Zdjęcia dowodowe a okulary i zarost

Jeśli nosisz szkła korekcyjne – nie musisz ich zdejmować do zdjęcia. Jednak zwróć uwagę na to, czy na odbitce Twoje oczy są wyraźne, a w szkłach nie odbija się światło. Takie błędy z pewnością sprawią, że zdjęcie nie zostanie uznane. Wiele osób z tego względu zaleca więc zdjęcie okularów.

Soczewki kontaktowe są dopuszczalne tylko, jeśli nie zmieniają Twojego naturalnego koloru oczu. Wcześniej wspominaliśmy o tym, że do fotografii powinieneś zdjąć ciemne okulary. Jest jeden wyjątek od tej zasady – jeśli masz wrodzone lub nabyte wady wzroku wymagające noszenia przyciemnionych okularów, wówczas możesz je założyć – z zastrzeżeniem, że do wniosku o dowód dołączysz orzeczenie o niepełnosprawności.

Zarost i długie włosy są dopuszczalne do zdjęcia dowodowego, jednak nie powinny one utrudniać rozpoznania Ciebie. Przed wizytą w laboratorium fotograficznym upewnij się, że Twój zarost i włosy są wypielęgnowane i nie zasłaniają zbyt dużej części Twojej twarzy – przede wszystkim owalu twarzy oraz oczu.

Zachęcamy do skorzystania z usług laboratorium fotograficznego Inter-foto. Gwarantujemy profesjonalne wywoływanie zdjęć do dokumentów. Potwierdzenie zgodności zdjęcia z wymogami w postaci certyfikatu prawidłowego wykonania zapewni Ci, że w urzędzie gminy Twoje zdjęcie zostanie przyjęte za pierwszym razem. Sprawdź naszą ofertę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *