5 porad, jak nie popełniać błędów dla początkujących fotografów

Za oknem piękna pogoda, w końcu można przejść się na dłuższy spacer. Otaczająca Cię przyroda, ludzie, architektura – wszystko może stać się natchnieniem, by wyjąć dawno nieużywany aparat i uwiecznić inspirujące chwile. Tylko… Końcowy efekt nie zawsze jest zadowalający. Dlaczego?

4945627009_164d901246_z

Początkujący fotografowie brak doświadczenia starają się nadrobić pomysłowością. Dlatego właśnie ich zdjęcia są często oceniane jako „świeże”, „ciekawe”, „inspirujące”, jednak słabe technicznie. Temat zdjęcia to nie wszystko. Aby uzyskać podziw innych i poczuć prawdziwe zadowolenie z wykonanej fotografii, warto przeczytać nasze porady, dzięki którym nie popełnisz więcej podstawowych błędów.

Myśl kompozycją

Widzisz temat, który aż prosi się o sfotografowanie? Być może będziesz miał szczęście i spontaniczne zdjęcie po wywołaniu okaże się rzeczywiście świetne, jednak w większości przypadków, w fotografii pośpiech nie jest wskazany. Zanim naciśniesz spust migawki, popatrz na to, co widzisz, jakbyś oglądał obraz. Kompozycja, czyli właściwy kadr są bowiem kluczem do sukcesu. Upewnij się, że na Twoim zdjęciu nie będzie zbędnych elementów, a to, co chcesz uwiecznić, będzie wyraźne i odpowiednio wyeksponowane.

Światło to podstawa

Źle dobrane światło może popsuć efekt nawet najlepszego zdjęcia. Widzisz słoneczny, nasycony kolorami krajobraz, a na zdjęciu wszystko wyszło szare i bezbarwne? Jeśli zależy Ci na idealnym odwzorowaniu kolorów, sprawdź ustawienia balansu bieli, a także współczynnik oddawania barw. Na początek warto jednak zakupić systemową lampę błyskową, dzięki której w sposób najprostszy (i najtańszy) skompletujesz sprzęt, który dobrze odda rzeczywistość barw.

Odległość ma duże znaczenie

Perspektywa ma kluczowe znacznie. Wszelkie jej zaburzenia sprawiają, że obraz wydaje się nienaturalny. Młodzi fotografowie często przy ustawianiu perspektywy korzystają z efektu „zoomu”. Efekt takiego działania nie zawsze jest dobry. Lepsze odwzorowanie rzeczywistości da nam… podejście kilka kroków w przód!

Wywołuj zdjęcia

Jak najlepiej się uczyć? Na własnych błędach! Dlatego jak najczęściej wywołuj zdjęcia i pokazuj je znajomym, a także profesjonalnym fotografom, których znasz. Sam także staraj się patrzeć na swoje zdjęcia chłodnym okiem. Sam najlepiej wiesz, jaki efekt chciałeś uzyskać i co powinieneś w związku z tym poprawić.

Czytaj

Ostatnia porada z pewnością jest najbardziej czasochłonnym zadaniem. Literatura dotycząca fotografii jest spora. Książki, blogi, strony internetowe. Aby być na bieżąco ze sztuką fotograficzną, warto wybrać sobie kilka profesjonalnych stron. My serdecznie zapraszamy, by regularnie zaglądać na nasze łamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *