Wybieramy obiektyw dla początkujących

hand-1030563_1920

Aparat w telefonie komórkowym przestał wystarczać? Dotychczas robiłeś zdjęcia w rozmiarze 10×15 standardowym sprzętem do albumów fotograficznych, by mieć, co wspominać, lecz postanowiłeś zająć się fotografowaniem na poważnie? Mamy dla Ciebie kilka rad dotyczących obiektywów. Zapraszamy!

Obiektyw ważniejszy niż się wydaje

Często przy wyborze aparatu, obiektyw schodzi na drugi plan. Szczegółowo rozważamy to, jaki korpus wybrać oraz to, jaka jakość matrycy da nam w efekcie zdjęcie zgodne z naszymi oczekiwaniami. Co do obiektywu, mamy najczęściej marzenie, by miał jednocześnie zoom niczym teleobiektyw oraz funkcje makro. Trzeba sobie jednak uświadomić, że tzw. obiektywy uniwersalne, czyli typu 18-200 nie będą w stanie zrobić tak dobrych zdjęć, jak obiektyw sprofilowany pod konkretną funkcję. Nie złapiesz nim takiej ostrości, robiąc zdjęcia z bliskiej odległości, dajmy na to owadowi, jak makroobiektywem o większej ogniskowej.

Dlatego warto mieć przynajmniej trzy obiektywy. Dzięki nim zyskasz szansę solidnego poćwiczenia i zobaczysz, jak parametry obiektywu wpływają na otrzymane zdjęcie.

3 obiektywy na dobry start

Wśród obiektywów, które wymienia się najczęściej, by zacząć swoją przygodę z fotografią, jest 24-70 mm, 70-200 mm oraz najczęściej 50 mm. Pierwszy typ obiektywu jest wybierany często przez fotografów ślubnych i eventowych. To najbardziej standardowy obiektyw, który sprawdzi się niemal w każdej sytuacji. Typ 70-200 pozwala na interesujące portretowanie z dystansu. Ostatni rodzaj to jasny obiektyw wybierany najczęściej do portretów.

Pamiętaj przy tym, że te same obiektywy będą robiły inne zdjęcia w aparacie analogowym i cyfrowym. Wynika to z różnicy wielkości klatek filmu w matrycach światłoczułych.

Powiedz nam czym się interesujesz, a my powiemy Ci, jaki obiektyw wybrać

Chciałbyś robić zapierające dech w piersiach panoramy? Interesuje Cię fotografia przyrodnicza? Zastanawiasz się, jaki sprzęt pomoże Ci robić doskonałe portrety? W głównej mierze to, czym się interesujesz jako fotograf, zdeterminuje wybór obiektywu. Dlatego powiedz nam, czym się interesujesz, a my podpowiemy, który typ obiektywu będzie najbardziej optymalny.

sykora-1133784_1920

Jeśli chcesz się poświęcić fotografii wnętrz i krajobrazów, najlepiej sięgnij po obiektyw szerokokątny. Obraz, który pozyskamy, jest zdecydowanie większy od szerokości pola widzenia. Myśląc o fotografii reporterskiej oraz portretach, rozważ zakup standardowego obiektywu o ekwiwalencie 35-80 mm. Jeśli zamierzasz fotografować sportowców na boisku, polecamy zaopatrzyć się w teleobiektyw 100-300 mm. Obiektywy do makrofotografii mają zwykle 60-100 mm, czyli można je nazwać krótkimi teleobiektywami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *