Kupujemy aparat! Część 2

Kontynuujemy naszą podróż po parametrach aparatu, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Często się zdarza, że decydujemy pod wpływem chwili, dając się omamić sprzedawcy, który wykorzystuje wiele technik, popartych ogromnym doświadczeniem i wiedzą na temat sprzętu. On wie, jakie liczby działają na potencjalnego klienta. My jednak dzisiaj je pominiemy i od razu przejdziemy do istotnych konkretów. Na pierwszy ogień idzie lampa błyskowa, szczególnie ważna część aparatu, kiedy wiele zdjęć wykonujemy w pomieszczeniach, przy ograniczonym naturalnym świetle.

7770215910_79cbcabace_zModel powinien mieć możliwość nie tylko włączenia lampy, ale również wyłączenia, kiedy zachodzi taka potrzeba. Przydatną opcją jest także redukcja czerwonych oczu, szczególnie w aparatach, w których lampa jest umieszczana przy samej osi optycznej obiektywu, co później będzie widoczne, np. przy wywoływaniu zdjęcia przez Internet.

Przydatną funkcją aparatu jest możliwość filmowania. Aktualnie standardowa jakość to HD Ready, czyli 1280 x 720p przy 30 klatkach na sekundę. Jeśli takie parametry nam nie wystarczają, możemy zakupić sprzęt dysponujący opcję Full HD (1920 x 1280p). Wiele zależy od naszych preferencji. Jeśli nie chcemy sobie zaprzątać głowy filmowaniem, to pierwsza wersja będzie absolutnie wystarczająca. Zamiast filmowania na najwyższym poziomie, możemy pozwolić sobie na zakup dodatkowych obiektywów do naszego aparatu.

Jeżeli lubimy robić zdjęcia, a programy do obróbki graficznej to nasza pasja, czasem mogą zrazić nas w najnowszych modelach bardzo skomplikowane menu. Wszystkie potrzebne opcje powinny być przejrzyste, łatwo dostępne zwłaszcza dla początkujących. Wiele dodatkowych funkcji powinno być umieszczonych poza ekranem, zawsze pod ręką.

Dopiero raczkujemy w świecie fotografii, ale chcemy się rozwijać. Wtedy z pomocą przychodzą różnorakie tryby aparatu, bardzo przydatne osobom, dla których pojęcia „przysłona” czy „ogniskowa” to czarna magia. Nie ma sensu tutaj wymieniać wszystkich trybów, ale najpopularniejsze to (Makro, Sport, Zdjęcia Nocne czy Portret). Same ich nazwy wskazują, w jakich sytuacjach będą pomocne. Aparat powinniśmy wybierać na podstawie własnych wymagań, zapominając o dodatkowych i zbędnych opcjach, które tylko zawyżają cenę całego sprzętu.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *