Nocne życia fotografa

Nocne spacery zawsze są klimatyczne. Przechadzamy się ulicami miast w otoczeniu ciekawych krajobrazów, neonów, które rozświetlają ciemne uliczki. Z perspektywy fotografa może to być całkiem ciekawe zjawisko, które można wykorzystać za pomocą aparatu i obiektywu. Oko fotografa widzi inaczej, czasem trudno to pojąć.

5032178_68b2abf6a6_zMoże i noc jest klimatyczna, ale jest także problematyczna. Głównie ze względu na światło. Matryca tym się różni od ludzkiego, że jest mniej czuła. Aby dobrze zrozumieć tematykę nocnego fotografowania, nie można polegać jedynie na odpowiednim trybie w aparacie, który znajdziemy praktycznie w większości aparatów. Jednak warto zagłębić się nieco w temat i nauczyć się korzystać z trybu manualnego. Dzięki temu żadne warunki atmosferyczne nie będą nam straszne, potrafimy elastycznie się dostosować, posiadając odpowiednią wiedzę.

Najciekawiej w nocy wyglądają ulice miast, które nagle przechodzą metamorfozą, tworząc niesamowitą atmosferę. Jeśli będziemy późnej wywoływać zdjęcia przez Internet, selekcja będzie kłopotliwa. Tyle pięknych fotografii, na których uwzględnione są inne szczegóły niż przy naturalnym świetle. A to za sprawą ostrego miejscowego światła, który uwypuklają piękne faktury ścian. A jeśli mamy na oku jeden konkretny oświetlony budynek, to na tle ciemnego nieba potrafi wyglądać zjawiskowo. Nocą również mniej osób przemierza ulicami, więc mamy większy komfort pracy, mamy czas, żeby przyjrzeć się wszystkim budynkom bez presji.

Niestety największym problemem natury technicznej pozostaje oczywiście brak odpowiedniego oświetlenia. Matryca aparatu w tym przypadku sromotnie przegrywa z ludzkim okiem. Dlatego potrzeba się nagimnastykować, aby osiągnąć zamierzony efekt. Np. za pomocą jasnego obiektywu czy sporego otworu przysłony. Z drugiej jednak strony kłopotem będzie niezbyt duża głębia ostrości. Przysłona nie radzi sobie do końca z tym zadaniem.

Dlatego polecamy wykorzystać długie czasy naświetlania, wspomagając się statywem. Ponadto, warto postawić na spust migawki, który byłby wyzwalany dzięki kabla lub w sposób radiowy. Jeśli zależy nam na zrobienie nocnego portretu, wtedy można skorzystać z pomocy lampy błyskowej.

Pozdrawiamy, Inter-foto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>