Makrofotografia – precyzja i cierpliwość

Jeśli mielibyśmy wskazać jedną z najbardziej wymagających dziedzin fotografii, to bez chwili wahania wskazujemy na makrofotografię. Jednak bez wysokiej jakości sprzętu wykonanie dobrego zdjęcia byłoby niemożliwe. Oczywiście nie można zapominać o dużej wiedzy, doświadczeniu, precyzji, cierpliwości.

bee-676753_640Makrofotografia rozwija się w zawrotnym tempie, a to dzięki rozwojowi technologicznymi. Na bieżąco możemy mieć podgląd na obiekt. Niegdyś była to dziedzina zarezerwowana przede wszystkim dla naukowców, biologów, którzy obserwowali godzinami małe zwierzęta, rośliny czy owady. Aparaty analogowe miały wiele ograniczeń.

Mamy zatem to szczęście, że żyjemy w czasach ogromnych możliwości. Jednak bez pasji i umiejętności trudno się odnaleźć w świecie makro fotografii. Kiedyś pojęcie „makro” odnosiło się przede wszystkim do skali odwzorowywania, która musiała wynosić 1:1. Dzisiaj, dobie lustrzanek cyfrowych, granice makrofotografii są dużo bardziej elastyczne i pomija się kwestie odwzorowywania, a podstawą jest wykonywanie zdjęć z małej odległości niewielkim przedmiotom, owadom, zwierzętom. Kluczem jest skoncentrowanie się na szczegółach.

macro-678519_640Pierwszym problemem, który można napotkać na makrofotograficznej drodze to mała odległość ogniskowania. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku owadów, które można spłoszyć, jeśli nie zachowamy ostrożności. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem może być specjalny teleobiektyw makro, pozwalający zwiększyć teleobiektyw makro.

Kolejna kwestia to brak odpowiedniej ilości światła, głównie ze względu na niezbędne mocniejsze przymykanie przysłony. Jeśli zbliżamy się do fotografowanego przedmiotu, wtedy musimy liczyć się z tym, że nie będzie on do końca wyostrzony. Jeśli zależy nam poprawę jasności ekspozycji, warto zdecydować się na zwiększenie czułości ISO. Jednak w przy dokładniejszych zdjęciach, jest ryzyko, że nastąpi degradacja kolorów czy znaczne zaszumienie.

Jak widać, makrofotografia to bardzo interesująca dziedzina, ale również niezwykle wymagająca, dostrzeganie detali, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Pozdrawiamy, Inter-foto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *