Jak zoom wpływa na jakość zdjęcia

Przy zakupie aparatu cyfrowego, bierzemy pod uwagę wiele czynników, czasem niekoniecznie związanych z parametrami, podzespołami. Kierujemy się reklamą, opiniami znajomych, komentarzami na forach internetowych, radami sprzedawcy w sklepie. Jednym z elementów, który jest często poruszany w różnego rodzaju dyskusjach jest zoom, który tak naprawdę jednoznacznie nie określa jeden z parametrów obiektywu.

7053331349_97f5c0f19d_zWiele słyszymy na temat tego pojęcia, ale wielu z nas do końca nie wie, jak zoom przekłada się na jakość zdjęcia, choć tego terminu używają raczej amatorzy fotografii, którzy są dopiero na początku swojej drogi w poszukiwaniu idealnego zdjęcia, patrzenia na świat przez obiektyw. Ci bardziej zaawansowani, dla których fotografia jest nie tylko pasją, ale również sposobem na życie, mówią raczej o zakresie ogniskowych równoważnych. Oczywiście, jeśli mówimy o bardziej profesjonalnym aparacie, na który zakładamy osobny obiektyw.

10688049974_67a3b54ef1_zJeśli mielibyśmy rozpocząć akademicką dyskusję, to należy zaznaczyć, że „zoom” to współczynnik, który wyraża stosunek najdłuższej ogniskowej do najkrótszej konkretnego obiektywu, który właśnie założyliśmy. Zatem nie dajcie się nabrać na reklamy na wielkich billboardach, które trąbią o przybliżeniu, które – jak się okazuje – nie ma nic wspólnego z zoomem. Przybliżenie jest zależne także od danego modelu aparatu.Dlatego nieprawdą jest, że np. aparat z 20-krotnym zoomem przybliża 20 razy.

A jak to jest z cyfrowym zoomem? Zasada działania opiera się na tym, że oryginalny kadr zostaje przycinany, w związku z tym dostrzegamy tylko pewny element ze środka oryginalnego zdjęcia. W efekcie otrzymujemy spadek rozdzielczości fotografii. Nawet najnowocześniejsze smartfony dają niezłą jakość, nawet pomimo wykadrowania fragmentu zdjęcia. Przy cyfrowym zoomie polecamy jednak zachować ostrożność. Podsumowując, jeśli ktoś poda wam wartość tzw. „zoomu”, to nic ona nam nie powie, póki nie określimy rodzaju obiektywu i konkretnego modelu aparatu. Podczas wywoływania zdjęcia możemy się mocno zdziwić, jeśli rozdzielczość będzie niezadowalająca, a przecież reklamy tak pięknie opisywały jakość zdjęcia.

Pozdrawiamy, Inter-Foto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *