Fotografowanie dzieci

Każdy, kto chociaż raz miał przed swoim obiektywem modela lub modelkę wie, że wykonanie sesji zdjęciowej to niełatwe zadanie. Bez znaczenia czy fotografujemy profesjonalistę, czy przyjaciela, członka rodziny lub przypadkową osobę, która zgodziła się na pozowanie. Takie zadanie wymaga odpowiedniego przygotowania, opanowania oraz pomysłów, które będzie można urzeczywistnić na zdjęciach. Szczególnie ważna jest atmosfera, która powinna być swobodna i komfortowa. Nasz model lub modelka mogą przeróżnie się zachowywać. Problemy mogą pojawić się nawet u osób dorosłych. Jeszcze bardziej może to się pokazać w przypadku fotografowania dzieci.

16640189448_08742fdbc2_kJak wiadomo, maluchy nie znoszą stania w jednym miejscu i grzecznego pozowania. Wszędzie ich pełno i trudno nadążyć wzrokiem za rozbieganymi szkrabami. Pełne energii dzieciaki uwielbiają aktywność, więc nadaremnie można namawiać je chwilę spokoju i spojrzenie w obiektyw aparatu. Szczególnie gdy do czynienia mamy z niemowlętami, które nie rozumieją, co chcemy, aby zrobiły. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się fotograf, który ma za zadanie wykonanie sesji z dzieckiem? Jak sfotografować niesfornego szkraba, tak aby wywołane zdjęcia przez Internet lub punkt fotograficzny były dobrej jakości?

Odpowiedź jest prosta ? należy uciec się do podstępu. Dzieciaki są w tym mistrzami. Sprytnie wykorzystują sytuacje, potrafią przyciągnąć uwagę dorosłych i wtrącić swoje trzy grosze w niemalże każdej kwestii. Tak samo powinien postąpić fotograf, który chce zrobić im dobre zdjęcia. Niemowlęta muszą skupić swoją uwagę na punkcie przed obiektywem aparatu lub w jego najbliższej okolicy. Nie zrobią tego na naszą prośbę, ale jedynie wtedy, gdy czymś się zainteresują. Warto wykorzystać w tym celu specjalne nakładki na średnicę obiektywu. Wykonane są najczęściej z pluszu lub innego materiału, z którego tworzy się zabawki. Zazwyczaj przedstawiają bajkowe postacie lub zwierzęta. Taki ?pluszak? nasadzony na obiektyw od razu zwróci uwagę najmłodszych, a jeśli przy okazji zaczniemy wydawać śmieszne dźwięki, uzyskamy piękny uśmiech na niemowlęcej twarzy.

W przypadku starszych dzieci sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Można zagadać je rozmową na tematy, które ich interesują, wypytywać o ciekawe rzeczy (dzieciaki uwielbiają udawać ekspertów!) lub dać do zabawy ulubioną zabawkę. Można także wykorzystać właściwości aparatu takie jak krótki czas naświetlania, aby złapać najmłodszych w ruchu. Takie zdjęcia będą z pewnością ciekawą i dynamiczną pamiątką na lata.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *