Stwórz własne studio! Cz. I

Uwielbiasz robić zdjęcia, jednak zmienna pogoda nie zawsze pozwala Ci na swobodne fotografowanie w plenerze? Lubisz dobrze oświetlone kadry, ale nie chcesz być zależny od naturalnych warunków oświetleniowych? Może interesujesz się fotografią produktową i marzy Ci się własne miejsce do wykonywania tego typu zdjęć? Stwórz osobiste studio i ciesz się idealnym miejscem do wykonywania zdjęć!

5693399250_3d65ce8daf_b
Jeśli oglądając zdjęcia przez Internet, myślisz nad tym, aby zainwestować we własny, studyjny sprzęt fotograficzny, ten poradnik będzie dla Ciebie idealną podpowiedzią, od czego zacząć urządzanie takiego pomieszczenia. Na samym początku należy zastanowić się, czy takie studio będzie nam rzeczywiście przydatne. Wyposażenie, potrzebny sprzęt i dostosowanie pomieszczenia nie jest wcale takie łatwe i tanie, dlatego lepiej być pewnym, że nie będziemy żałować tej decyzji.

Rozpoczynając naszą drogę do urządzenia własnego atelier, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce. Pomieszczenie powinno być duże, ale w zależności od rodzaju fotografii, jaką chcemy się zajmować. Jeśli planujemy niewielkie studio do fotografii produktowej, ze spokojem wystarczy nam kawałek większego pokoju, w którym wydzielimy odpowiednie miejsce. Natomiast, jeśli chcemy wykonywać zdjęcia portretowe, należy poświecić temu większą przestrzeń. Wystarczający będzie pokój o powierzchni 20 m2. Pamiętajmy, żeby jego ściany pomalowane były na jasne, zimne barwy. Idealnie do tego celu nadaje się biel, szarości czy złamane błękity.

Kiedy mamy już gotową przestrzeń do zagospodarowania, należy przejść do kolejnego punktu, jakim jest wybór odpowiedniego sprzętu. W tej kwestii należy kierować się przede wszystkim zasobnością portfela i naszymi oczekiwaniami wobec danych urządzeń. Nie warto inwestować dużych pieniędzy w lampy, stoły bezcieniowe czy tła fotograficzne, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę ze zdjęciami studyjnymi lub potrzebujemy tego jedynie na własny użytek. Zaczynajmy od podstawowych elementów, a z czasem rozbudujemy cały system oświetleniowy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Musimy rozróżnić dwie dziedziny fotografii, w której przydaje się własne studio. Tak, jak wspomnieliśmy, możemy urządzić atelier do zdjęć produktowych oraz portretowych. W następnej części naszego poradnika dokładniej przyjrzymy się specyfice każdej z tych dziedzin.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *