Stwórz własne studio! Cz. II

Własne studio to marzenie każdego fotografa i duża wygoda w wykonywaniu zdjęć. Posiadanie atelier pozwala na większe możliwości techniczne. Możemy organizować sesje zdjęciowe, a dla oszczędności wywoływać zdjęcia przez Internet. Jak zatem urządzić wymarzone miejsce pracy każdego fotografa?

Photographic_studio_setupW poprzednim artykule skupiliśmy się na wyborze odpowiedniej przestrzeni dla wykonania studia. To bardzo ważna kwestia, która bezpośrednio wpływa na pracę i komfort fotografa. Kiedy nasze pomieszczenie jest już gotowe bądź wydzieliliśmy odpowiednio dużo miejsca, aby ustawić sprzęt, należy przejść do drugiej kwestii. Dotyczy ona właśnie urządzeń, które są niezbędne przy wykonywaniu zdjęć studyjnych. Tutaj warto rozróżnić studio fotografii portretowej oraz produktowej. Różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego, jeśli myślimy nad urządzeniem własnego atelier, warto na samym początku zdecydować się jaki typ zdjęć nas interesuje.

W przypadku fotografii portretowej z pewnością przydadzą się nam się lampy błyskowe oraz światła ciągłego. Pierwsze z nich działają na zasadzie wyładowania elektrycznego, które wyzwala błysk o dużej mocy, odpowiednio oświetlając fotografowaną postać. Takie lampy zazwyczaj są droższe i cięższe od zwyczajnych lamp światła ciągłego. Powinny być wyposażone w softbox, czyli rodzaj nakładki na przód urządzenia, w kształcie namiotu lub rozłożonej parasolki. Pełni on funkcję błony półprzepuszczającej światło, dzięki czemu unikniemy prześwietleń, a błysk równomiernie rozprowadzi się po modelu lub modelce. Każda lampa błyskowa posiada swoją liczbę przewodnią, która określa jej moc przy zastosowaniu odpowiedniej wartości ISO (zazwyczaj 100). Drugim rodzajem lamp są wspomniane urządzenia światła ciągłego. To rodzaj odpowiednio mocnej żarówki umieszczonej na statywie i wyposażonej najczęściej w parasolkę o srebrnej lub złotej powierzchni, odbijającej światło. Jak sama nazwa wskazuje, taka lampa świeci jednostajnie tym samym blaskiem i nie występują tutaj wyładowania elektryczne. Do fotografii portretowej na sam początek wystarczy jedna lampa błyskowa oraz jeden zestaw światła ciągłego. Warto zaznaczyć, że takie studio zajmie o wiele więcej miejsca niż atelier do zdjęć produktowych. Oprócz odpowiednich lamp trzeba je jeszcze wyposażyć w kolorowe tła oraz system ich zawieszania. Po jego rozłożeniu może się okazać, że będziemy zajmować cały pokój. Dlatego na studio do fotografii portretowej lepiej przeznaczyć jedno pomieszczenie.

W następnym artykule przybliżymy specyfikę studia do zdjęć portretowych.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *