Fotosista – praca marzeń każdego fotografa

Jeśli lubicie oglądać filmy, to z pewnością przed wybraniem konkretnej produkcji przeglądacie jej recenzje krytyków filmowych, bądź oceny zwykłych widzów. Nie omijacie przejrzenia zdjęć przez Internet, które obrazują najważniejsze momenty filmu i mają za zadanie zachęcić do zobaczenia całości. Ich wykonaniem zajmuje się fotosista – specjalny typ fotografa, zajmujący się dokumentacją produkcji filmowej.

film backstageWydawać by się mogło, że to praca idealna dla wielu fotografów. Chyba każdy chociaż raz chciał zostać fotosistą i móc uczestniczyć w powstawaniu znanych filmów i seriali. Fotografia i film są gatunkami pokrewnymi, dlatego nic dziwnego, że tzw. ?pstrykacze? postrzegają takie zajęcie jako coś wyjątkowo ciekawego. Jednak zawód fotosisty nie jest lekki i prosty, jakby się mogło wydawać.

Decydującą umiejętnością w tego typu zdjęciach jest wyczulenie reżyserskie, zdolność do przewidzenia kadrów i uchwycenia najważniejszych momentów w filmie. W końcu, jak wspomnieliśmy wcześniej, zdjęcia wykonane przez fotosistę będą służyć promocji filmu po wejściu do kin czy dystrybucji. Muszą być zatem wykonane z największą starannością, nie tylko pod względem technicznym. Zdjęcia powinny oddawać klimat filmu, zaciekawiać, pozostawiać pewne niedopowiedzenie, które widz może jedynie uzupełnić po obejrzeniu produkcji. Mówiąc prościej – fotografie powinny wyglądać jak wycięte z taśmy filmowej, ilustrując na sekundę zatrzymaną akcję. Wstrzymaną oczywiście w najlepszym momencie. Na barkach fotosisty spoczywa zatem duża odpowiedzialność. Jeśli kadry zaciekawią odbiorcę, zapewne postanowi obejrzeć film. Jeśli nie ? spowoduje to straty finansowe i porażkę produkcyjną.

Ponadto fotosista ma za zadanie dokumentowanie przebiegu całej produkcji. Zdjęcia zza kulis, uwiecznienie charakteryzacji, kręcenia poszczególnych scen czy reportaż z całego przedsięwzięcia. Jak wiadomo, filmowe plany zdjęciowe potrafią trwać wiele tygodni, dlatego praca fotosisty jest nie tylko odpowiedzialna, ale i czasochłonna. Wielogodzinne obserwowanie powtarzanych scen może również być męczące, jednak nie na tyle, aby rezygnować z tej pracy.

Pomimo wielu trudów, jakie sprawia ta praca, nie brakuje śmiałków, którzy chętnie zamieniliby zdjęcia portretowe czy ślubne na możliwość dokumentowania produkcji filmowej. Nic dziwnego ? to zajęcie, które codziennie przynosi coś nowego i nie zawsze da się przewidzieć, co danego dnia się wydarzy.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *