Podniebne podróże aparatów

Fotografia już dawno opanowała cały świat i jest jedną z najpopularniejszych dziedzin sztuki. Z tej racji współcześni fotografowanie postanowili pójść o krok do przodu, nie ograniczając się jedynie do wykonywania zdjęć na ziemi. Coraz częściej posyłają swoje aparaty w przestworza. Nie to nie żart! Poznajcie tajniki fotografii lotniczej.

dji_phantom_2_vision_v3_hovering_over_weissfluhjoch_croppedNiegdyś, aby wykonać zdjęcie z lotu ptaka, należało wynająć samolot z przeszkolonym odpowiednio pilotem i fotografować dany obiekt podczas odbywającego się kursu. Wiązało się to ze znacznymi nakładami finansowymi, których zwykły fotograf nie był w stanie ponieść. Dlatego fotografia lotnicza była domeną wybranych. Tych, którzy mieli kontakty w lotnictwie bądź posiadali odpowiednią ilość pieniędzy, aby pozwolić sobie na takie szaleństwo.

Dzisiaj zdjęcia lotnicze są o wiele łatwiejsze do wykonania. Zachwycamy się takimi zdjęciami przez Internet bądź w czasopismach. Niemalże każdy fotograf może mieć dostęp do odpowiedniego sprzętu, który umożliwia wykonanie ujęcia z lotu ptaka. Co ciekawe, nie potrzeba do tego wynajmowania drogiego samolotu. Wszystko odbywa się za pomocą? drona!

Do niedawna tego typu sprzęt kojarzył się nam z urządzeniami posiadanymi przez wojsko, w szczególności przez armię Stanów Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego. Drony w pierwotnej postaci służyły wojsku jako bezzłogowe samoloty zwiadowcze, którymi badano teren. Z czasem znaleziono dla nich kolejne zastosowania, w tym w fotografii oraz filmie. W ten sposób wykonywanie zdjęć oraz nagrywanie poszczególnych ujęć stało się o wiele prostsze i bardziej dostępne dla mniej zamożnych ludzi. Chociaż ceny dronów mogą przyprawiać o ból głowy, jest to kwota zdecydowanie mniejsza, niż w porównaniu z tym, co trzeba było wydać na wynajęcie samolotu. Ponadto, fotografia lotnicza przy ich użyciu jest coraz powszechniejsza, dlatego zakup drona za kilka bądź kilkanaście tysięcy powinien szybko się zwrócić.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń. Mogą to być podstawowe drony, wyposażone w mniej zaawansowane kamery, za to tańsze i lżejsze. Profesjonalny sprzęt kosztuje kilkadziesiąt tysięcy, jednak jego parametry zostawią w tyle wiele aparatów, z których korzystają zawodowcy. Istnieją także modele, gdzie sami możemy umieścić naszą lustrzankę i wysłać ją w przestworza. Można też wybrać drony ze wbudowanymi kamerami bądź przystosowane do zamontowania urządzeń sportowych, typu GoPro.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *