Różnice między papierami fotograficznymi

Wracamy do tematu, który delikatnie poruszyliśmy w poprzednim artykule, czyli różnicach między poszczególnymi typami papierów do minilabów. Najpierw należy przypomnieć, że papiery barwne można podzielić na trzy warstwy: czerwonoczułą, niebieskoczułą, a także zielonoczułą.

definicja-fotograficzny_257014Pomiędzy nimi występują także warstwy zewnętrzne, które potrafią zabezpieczyć przed dyfuzją komponentów. Natomiast, jeśli chodzi o podłoże papierowe, jest ono pokryte warstwą polietylenową, a stosuje się to rozwiązanie, żeby nie chłonęło roztworów chemicznych.

Jeśli wykonujemy zdjęcia barwne, które wczytujemy z plików cyfrowych i negatywów światłoczułych, a później wywołujemy te zdjęcia przez internet, to warto pomyśleć o zakupie papieru fotograficznego światłoczułego. Natomiast, kiedy zastanawiamy się nad konkretną firmą, który produkuje taki papier, to warto postawić na Kodak albo Fuji, obecnie zdecydowanie brylujących na rynku pod tym względem.

A czym różnią się poszczególne papiery fotograficzne? Przede wszystkim odwzorowaniem barw dlatego, że każdy producent wykorzystuje inną substancję barwnikową, a ma to wpływ na tworzenie się barwników. Kolejną różnicą może być kontrast, gdyż istnieją papiery, które mogą zagwarantować nieco niższy kontrast niż papier, który jest wykorzystywany np. w zdjęciach reklamowych.

Są też papiery, które oferuje o wiele lepszą czerń, która jest wykorzystywana w produktach takich jak fotoksiążki, gdzie jakość ma ogromne znaczenie. Papiery fotograficzne mogą śmiało być wykorzystywane także w takich urządzeniach jak drukarki atramentowe czy termosublimacyjne.

Pozdrawiamy, Inter-Foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>