Wywoływać czy nie? Oto jest pytanie!

Zdjęcia każdy z nas ma i każdy z nas robi. W bardziej lub mniej zaawansowany sposób, na różnego rodzaju sprzęcie i z odmiennym przeznaczeniem. Jedni wykonują zdjęcia zawodowo, natomiast innym aparat służy głównie do uwieczniania spotkań rodzinnych czy wyjazdów wakacyjnych. Każdą grupę łączy jednak wspólna cecha ? zdjęcia mogą być przechowywane w postaci plików na dysku komputera, jak i wywołane i wklejone do albumu fotograficznego. Czy moda na drukowanie zdjęć jest nadal aktualna?

photos-1167847_1280Nasi dziadkowie i rodzice mają w domu wiele fotografii, które zostały wywołane i oprawione w albumy. Jeszcze kilkanaście lat temu fotografia opierała się głównie na technice analogowej, przez co, aby zobaczyć wykonane zdjęcie, trzeba było uprzednio oddać kliszę do fotografa. Dzisiaj zrobienie zdjęcia jest o wiele prostsze, a pierwsze efekty można zobaczyć już sekundę po naciśnięciu spustu migawki. Nie ogranicza nas pojemność kilkudziesięciu klatek, jak w przypadku kliszy, a jedynie wielkość karty pamięci, która jest w stanie pomieścić kilka tysięcy zdjęć.

Gdy upowszechniły się aparaty cyfrowe i zwiększyła ilość możliwych do zrobienia fotografii, ludzie zaczęli inaczej postrzegać samą sztukę robienia zdjęć. Niegdyś pięć razy zastanawiano się nad naciśnięciem spustu migawki, obecnie można wykonać kilkanaście takich samych kadrów, po czym wybrać najkorzystniejszy. Dlatego wiele osób ceni sobie magię fotografii analogowych, a wywoływanie zdjęć uważa za jedną z najprzyjemniejszych czynności.

Przechowywanie fotografii na dysku komputera czy online ma takie zalety, jak łatwe i szybkie wyszukanie interesującego nas kadru czy też możliwość przesłania go innym osobom za pośrednictwem Internetu. Jednak oglądanie zdjęć na ekranie monitora nie jest tak atrakcyjne, jak możliwość przejrzenia albumu z odpowiednio wybranymi, wydrukowanymi fotografiami. Wyjątkowość obrazu wywołanego na papierze polega na możliwość fizycznego dotknięcia odbitki, oprawienia w ramkę, wspomniany album czy powieszenie na ścianie. Zbiór zdjęć możemy przeglądać w spokojnej, rodzinnej atmosferze, bez potrzeby włączania komputera czy tabletu.

Pozdrawiamy, Inter-foto.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *