Kadrowanie na zawołanie

Jesteś po pierwszych lekcjach fotografowania? Jeśli tak, możemy płynnie przejść do bardzo ważnej umiejętności ? kadrowania. Wydawać by się mogło, że nie trzeba specjalnych umiejętności, żeby ustawić główny motyw w odpowiednim miejscu. Nic bardziej mylnego.

pexels-photo-106011

Nie słuchajcie tych, którzy uważają, że jedyne poprawne kadrowanie to umieszczenie motywu fotografii na samym środku zdjęcia. Być może będzie zachowana równowaga i stabilizacja, ale my oczekujemy od fotografii dużo więcej. To ma być sztuka, a nie tylko dokumentacja ważnych wydarzeń do rodzinnego albumu. Jeśli chcemy się rozwijać, powinniśmy zacząć eksperymentować, wspinać się na wyżyny kreatywności. Środek jest ważny, ale w przypadku portretu. Wtedy symetria odgrywa ważną rolę.

Złote proporcje

Złote proporcje na wagę? złota. Zatem dzielimy obraz na 9 części, używając do tego celu dwie poziome i dwie pionowe linie. Wybieramy później cztery mocne punkty obrazu, które powstają w miejsce przecięcia linii. Są one ważniejsze niż pozostałe elementy. Jest to jedna z najpopularniejszych zasad udanej kompozycji, a musicie nam uwierzyć, że wybór ciekawego kadru to nie lada wyzwanie. Wymaga od fotografa sporej świadomości kompozycyjnej, a zatem dużego doświadczenia i niemałych umiejętności.

Wyjdź poza schemat

Nic dziwnego, że początkujący fotograf wybiera dla obiektu centrum kadru. W taki sposób umieszczony jest autofocus. Nie ma nic gorszego dla kreatywności i rozwoju jak tryb automatyczny. Bawmy się kadrowaniem, ustawieniem ostrości, korzystajmy z dostępnych funkcji śledzenia obiektu czy wykrywania twarzy, ale nie zapominając o zachowaniu reguły trzech i zasady złotego podziału.

Piękno tkwi w prostocie

Eksperymentowaniu mówimy stanowcze ?TAK?, ale pamiętamy, że piękno zawsze tkwi w prostocie. Minimalizm wciąż jest modny. Im mniej elementów dookoła obiektu, tym? więcej. Jeśli zbyt dużo dzieje się przed obiektywem, możemy odciągnąć wzrok od podstawowego założenia. Zatem przy kadrowaniu bardzo ważny jest zdrowy rozsądek. Miszmasz nie jest odbierany dobrze. Warto skupić się na fundamentalnych elementów, a inne wyeliminować, jeśli nie odgrywają dużej roli. Równowaga jest istotna. Jeśli po wywoływaniu zdjęcia na nie spojrzymy, mamy mieć poczucie, że panowaliśmy nad wszystkim.

Nie bójmy się oczywiście eksperymentować, ale fundament musi być, nawet jeśli często operujemy zoomem, wykorzystujemy krzesła, murki, ławki. Szukajmy, szukajmy i jeszcze raz szukajmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>