Złote zasady fotografowania dziecka

Dzisiaj zapraszamy na błyskawiczną wycieczkę po najważniejszych zasad, które obowiązują podczas fotografowania dziecka. Jeśli chcecie robić ładne zdjęcia, które trafią później do rodzinnego albumu ? zapraszamy do lektury!

pexels-photo-294173

Dzień, w którym na świat przychodzi nasze dziecko bywa przełomowy. Dla niektórych to doskonała okazja, aby wreszcie zająć się fotografowaniem, o czym marzyliśmy od wielu lat. Teraz mamy na to szansę, pod warunkiem, że wcześniej zapoznamy się z najważniejszymi zasadami. Od dzisiaj wszystkie piękne chwile w życiu tego małego człowieka mogą zostać pięknie zatrzymane w obiektywie. Po latach docenimy trud fotograficznej edukacji. Nagle przypomnimy sobie, że nawet codzienne ? z pozoru mało znaczące ? sytuacje mogą być tak wyjątkowe.

Nie można jednak iść na łatwiznę. To pierwsza zasada, która sprawi, że zdjęcia będą niestandardowe. Inne niż u wszystkich rodziców. Zmieniane punktu widzenia jest kluczowe. Wymaga nieco więcej zachodu, ale dla późniejszego efektu końcowego ? warto! Starajmy się o maksymalną naturalność w zachowaniu naszej pociechy. Dlatego zabierajcie aparat fotograficzny nawet na plac zabaw czy spotkanie rodzinne. Malec będzie wtedy pewny siebie, niespeszony obiektywem. Jeśli nie wierzycie, porównajcie takie zdjęcie z pozowanym, kiedy stoimy nad dzieckiem.

Dziecko jest najważniejsze. Zapamiętajmy tę zasadę, kiedy wybieramy miejsce na fotografowanie. Miejmy oczy dookoła głowy, a wtedy nie umknie nam żaden zbędny element z tyłu. Usuńmy go, żeby nie odciągał uwagę widza od naszego małego bohatera. Jeśli nie macie czasu albo zabawek i innych rzeczy jest zbyt dużo, wtedy warto zastosować sprytny manewr rozmytego tła. Pamiętajmy, że im dalej stoimy od dziecka, tym lepszy efekt można uzyskać.

Wypełniony kadr to świętość. Im więcej pustej przestrzeni zostawimy, tym zdjęcie będzie mniej ciekawe. Starajmy się wypełnić kadr maksymalnie, aby skupić uwagę jedynie na głównym modelu, nawet przesadzając w drugą stronę. Stopniowo będziemy się cofać, aby uzyskać idealny efekt.

Flesz tylko w ostateczności. Jeśli jesteśmy początkującymi fotografami, to nie powinniśmy używać na początku lamp błyskowej, bo możemy prześwietlić zdjęcie, stworzyć nieatrakcyjne cienie czy wywołać niezadowolenie na twarzy naszego dziecka. Dlatego polecamy rozwiązania bardziej czasochłonne i wymagające, które jednak dają lepszy efekt końcowy (piękne odbitki cyfrowe), czyli? szukajmy dobrze oświetlonych miejsc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>