Podwodne fotografowanie

Lato. Wakacje. Słońce. Plaża. Kreatywność. Tak, podczas urlopu nasza wyobraźnia wznosi się na wyżyny, aby przywiezione zdjęcia efektownie prezentowały się jako odbitki cyfrowe. W tym celu za obiekt naszych westchnień do fotografowania służy? woda, a konkretnie wszystko, co znajduje się pod jej lustrem. 2 w 1. Nurkowanie + fotografowanie = niesamowite wrażenia.

pexels-photo-363170
Niezależnie od tego, czy wybierzesz Chorwację, Egipt czy Włochy, to zasady podwodnego fotografowania zazwyczaj są takie same. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale dla takich widoków i efektu końcowego ? warto. Dzięki zejściu pod wodę możemy odkryć niedostępne ? dla zwykłego śmiertelnika ? piękno świata.

Trzeba jednak zacząć od przetestowania sprzętu. Pod wodą nie będzie już takiej możliwości. Jeśli coś zmieniać ? to tylko teraz. Pod wodą to już sprawdzian, gdzie żadna ściąga już nam się przyda. Zatem polecamy jeszcze na powierzchni sprawdzić, czy lampa błyskowa działa należycie, a także, czy aparat jest maksymalnie szczelny. Ładne zdjęcia to jedno, a bezpieczeństwo sprzętu to drugie ? najważniejsze. Test szczelności niezbędny. Nawet jeśli robiliśmy zdjęcia pod wodą wielokrotnie, to za każdym razem trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Największym przekleństwem fotografa jest rutyna. Niedbałość o szczegóły przynosi dotkliwe straty.
A jak rozpocząć nurkowanie? Najlepiej bez sprzętu fotograficznego. Skok z aparatem do wody może skończyć się uszkodzeniem. Najlepiej dogadać się z osobami z łodzi, żeby podali Ci aparat po wskoczeniu do wody i później go odebrali. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Nigdy nie nurkujcie z aparatem, jeśli nie opanowaliście obu umiejętności na wysokim poziomie. Zanim zrobicie pierwsze zdjęcia, warto spędzić w wodzie wiele godzin, oswoić się z nią. Dopiero później można wrócić tam z dodatkowym osprzętem.

Jeśli chodzi o samo fotografowanie, to nie polecamy kierować obiektywu w dół. Nie otrzymamy spodziewanego efektu (czytaj: kontrastu). Fotografujmy z góry, więc należy zanurkować bardzo nisko. Tutaj przydają się podwodne umiejętności.

Aby obraz był maksymalnie ostry, zdecydujcie się na szerokokątny obiektyw i pozbądźcie się długiego słupa wody. Dzięki temu bez problemu sfotografujemy duże obiekty z bardzo bliskiej odległości. A co z przysłoną? Polecamy ustawić ją na f/8 na odległość 1 metra. Oczywiście, zanim zdążysz wskoczyć do wody. Wtedy masz większą szansę na mnóstwo ciekawych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *