Fotograf – zawód z pasją

Patrzą na świat za pośrednictwem aparatu, ale często jakby uważniej, bardziej refleksyjnie, niż czynimy to gołym okiem. Bywa, że wybierają konkretny obiekt zainteresowań i poświęcają mu całe życie.

Cykanie zdjęć, to popularne zajęcie. Co raz więcej osób sięga po aparat i próbuje stworzyć zdjęcia zasługujące na miano sztuki. Jeżeli fotografowanie jest Waszą pasją, to może połączcie ją z wykonywaniem zawodu fotografa.

pexels-photo

Dziś zawód fotografa wiąże się nie tylko z umiejętnościami stricte technicznymi i talentem. Fotograf to także często biznesmen, który dba o własną działalność gospodarczą i musi potrafić się skutecznie zareklamować. To także osoba, która musi znać się na programach do obróbki zdjęć, odbitek cyfrowych czy wywoływania zdjęć z Internetu i chcąca poszerzać swój zasób wiedzy. Nie da się ukryć, że dobry fotograf powinien być także sprawny fizycznie i być dobrym psychologiem.

Fotografia podwodna, krajobrazu, sportowa, koncertowa, fotografia ślubna czy spożywcza, sesje zdjęciowe dla branży modowej, zdjęcia reklamowe, foto reportaż – współczesna fotografia nie stawia dziś żadnych ograniczeń. Wydaje się także, że fotografem może dziś być każdy. Chociaż wielu traktuje fotografię jako hobby, dla sporej części biegających z aparatem jest to sposób na życie i źródło dochodu.

Fotografem może zostać każdy niezależnie od wykształcenia. Wystarczy posiadanie odpowiednich umiejętności i oczywiście talent. Mimo to wskazane jest wykształcenie w kierunku fotografii albo ukończenie specjalistycznych kursów. Można także podjąć studia na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii lub czysto fotograficzne.

Aby robić naprawdę dobre zdjęcia, potrzebne jest oczywiście dobre oko, umiejętność dostrzeżenia detali, zatrzymania chwili i wyeksponowania tego, co najważniejsze. Oprócz tego niezbędne są szkolenia i kursy, dzięki czemu udaje się w pełni opanować wszelkie zagadnienia techniczne oraz cały warsztat.

Dobry fotograf ma doskonałe wyczucie estetyki oraz wrażliwość artystyczną. Zna bieżące trendy i jest przede wszystkim bardzo cierpliwy. Czasami, aby uzyskać najlepsze ujęcie, potrzeba długich godzin intensywnej pracy. Niejednokrotnie spośród tysiąca ujęć musi wybrać jedno, najlepsze. To wszystko wymaga ogromnej cierpliwości.

Fotograf pracuje w wielu miejscach. Zakładach fotograficznych, w redakcjach gazet, w agencjach modelek, w domach mody oraz we wszelkiego typu placówkach, wymagających wiedzy i umiejętności artystycznych. Fotograf może także założyć własną działalność i pracować na własny rachunek. Czas pracy zależy od potrzeb klienta, pory dnia i pogody. Godziny pracy nie są stałe, fotograf może pracować także w święta i niedziele.

Fotograf coraz częściej jest postrzegany jako ktoś, kto potrafi dobrze ustawić światło i wykonać zdjęcie poprawne technicznie. Nie wymaga się już od niego, żeby zdjęciem opowiedział jakąś historię. Luksusowe magazyny coraz chętniej zapraszają do współpracy młodych i zdolnych fotografów. Zarobki uzależnione są od ilości i jakości przyjmowanych zleceń. Fotograf może wyceniać poszczególne zdjęcia, serie zdjęć lub obsługę konkretnej imprezy. Wzięty fotograf może zarabiać nawet po kilkanaście tysięcy miesięcznie. Minusem tego zawodu jest to, że zarobki nie są regularne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *