Jak zrobić samemu dobre zdjęcie portretowe?

Każdy z nas próbował kiedyś zrobić zdjęcie portretowe np. do CV. Na początku wydaje się to proste niż jakikolwiek inny rodzaj fotografii. Szybko okazuje się jednak, że wcale tak nie jest, bo dobry portret składa się tak samo z wielu zasad, krajobraz czy zdjęcie dzikiej przyrody. Naprawdę dobra odbitka cyfrowa zdjęcia portretowego wymaga dokładnej obserwacji, umiejętności wydobycia szczegółów i komponowania elementów, które znajdują się zarówno w kadrze, jak i poza nim.

photo-1471331_960_720

Aby wykonać fotografię portretową potrzebujemy pokoju, który będzie dysponował mocnym źródłem światła. W naszym przypadku może to być okno. Im jaśniejsze ściany pokoju tym lepiej. Nie wykonujmy zdjęć przy słonecznym dniu. Najlepszym momentem do fotografowania jest chwila, gdy słońce chowa się za chmurami. Wtedy jesteśmy w stanie pracować przy delikatnym świetle, które nie będzie pozostawiało tak dużych cieni, jak światło słoneczne. Pamiętajmy abyśmy nie popełnili podstawowego błędu, nie fotografujmy pod słońce. Światło ma padać na naszą twarz.

Aby zrobić dobre zdjęcie portretowe wystarczy nam mały, prosty w obsłudze aparat z trybem manualnego ustawiania parametrów. Dzięki tej funkcji sami będziemy mogli decydować o tym, czy wykonywane przez nas zdjęcie będzie jaśniejsze czy ciemniejsze. Każdy aparat fotograficzny dysponuje jednak trybem AUTO. Nigdy nie róbmy zdjęć portretowych za pomocą aparatu w telefonach komórkowych, ponieważ pliki z tego typu sprzętu są słabej jakości.

Aby wykonać dobre zdjęcie musimy ustawić aparat na stabilnym podłożu. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście jest statyw. Aparat powinien znajdować się pomiędzy nami, a źródłem światła. Jeżeli ktoś będzie robił nam zdjęcie, to pamiętajmy, aby ta osoba swoją sylwetką zabierała jak najmniej światła. To właśnie w światło w fotografii jest najważniejsze.

Ważniejszą sprawa jest zadbanie o tło. Jednym z poważniejszych wad portretów jest kolorowe lub rozpraszające tło z dużą ilością detali. Aby tego uniknąć najlepiej za naszymi plecami rozstawić białe tło np. prześcieradło lub białe drzwi. Ważne jest, aby ta odwrotna strona nie była błyszcząca, ale matowa.

Aby zrobić portretowe zdjęcie do CV, trzeba wyglądać na osobę odpowiedzialną. Należy ubrać się stosownie, najlepiej, aby był to prosty, jednolity strój. Wystrzegajmy się białych ubrań, ponieważ aparat może doświetlić naszą fotografie nastawiając swoje parametry bezpośrednio na koszule. Efektem będzie mocno niedoświetlone zdjęcie. W przypadku kobiet makijaż powinien być delikatny, a nie przypominać maskę.

Najważniejszą jednak zasadą w przypadku robienia zdjęcia portretowego jest to, aby osoba, którą fotografujemy czuła się dobrze i swobodnie. Nie może być spięta i zdenerwowana, wtedy takie zdjęcia kończą się fatalnie i trzeba je powtarzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *