Najważniejsze konkursy fotograficzne na świecie

Fotografika jest niczym połączenie sztuki i sportu. Z jednej strony oczekujemy od niej walorów artystycznych, z drugiej, emocji związanych z konkurencją. Jedno i drugie zapewniają konkursy fotograficzne, dzięki którym możemy porównywać, zachwycać się, zestawiać i wyciągać wnioski. Konkursy fotograficzne nie różnią się od innych – nie zawsze są sprawiedliwe. Sądy jurorów zrewiduje jednak historia – najlepsi fotografowie przejdą do historii lub zostaną później ponownie odkryci. Jakie są najważniejsze konkursy fotograficzne na świecie? Nasze zestawienie będzie dość subiektywne. Konkursów o dużej randze jest bardzo dużo. Chcemy przede wszystkim pokazać ich różnorodność!

6889854954_91cce1da35_z

World Press Photo, czyli uchwycić wydarzenie roku

World Press Photo to konkurs z ponad 60-letnią tradycją. W 1995 roku odbyła się jego pierwsza edycja. Do konkursu przesyłane są fotografie dokumentujące ważne wydarzenia, które odbyły się w ciągu danego roku. Niektóre z nich stały się wręcz ikoniczne – nagie dziewczyny uciekające po ataku napalmem w Wietnamie; samospalenie buddyjskiego mnicha; jedyny demonstrant stojący przed czołgami na placu Tiananmen… W ostatniej edycji wygrało zdjęcie tureckiego fotografa, Burhana Ozbilicia, przedstawiające prezentująca zamachowcę, który zabił ambasadora Rosji w Turcji.

Nikon Photo Contest, czyli prymat kreatywności

Nikon Photo Contest to jeden z tych konkursów, które organizowane są przez słynne firmy produkujące sprzęt fotograficzny. Jego historia rozpoczęła się w 1969 roku. W szrankach Nikon Photo Contest stają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jury konkursu wyróżnia te prace, które są najkreatywniejsze, osobiste i odzwierciedlające zaangażowanie ich autorów. Organizatorzy konkursu starają się podążać za duchem czasu. Zauważają, jakie zmiany zachodzą w świecie fotografii. Dostrzegają rozwój sprzętu cyfrowego i przystosowują swój konkurs do tych zmian, m.in. zachęcając, by uczestniczyli w nim fotografowie inspirujący się w swojej twórczości techniką wideo.

Wildlife Photographer of the Year, czyli jak ujarzmić dzikość

6431032833_6f9b8fcca0_z

Wildlife Photographer of the Year, to obok National Geographic Contest, najpopularniejszy konkurs dla fotografów przyrody. To niezwykle prestiżowe wydarzenie ma na celu promowanie zdjęć, w których najlepiej uwypuklone są takie wartości, jak świeżość, oryginalność, kreatywność i innowacyjność. Organizatorzy konkursu zwracają uwagę także na etyczne podejście fotografów ? którzy nie mogą naruszać i krzywdzić w żaden sposób świata dzikiej natury.

Renaissance Photography Prize, czyli szlachetność celu

To wyjątkowy konkurs nie tylko ze względu na niezwykle wysoki poziom fotografów, którzy w nim uczestniczą. Fascynujący jest także cel konkursu. Jego założycielka – Fiona Gifford – rozpoczęła jego organizację w 2007 roku, kiedy dowiedziała się o tym, że choruje na raka piersi. Konkurs co roku gromadzi środki finansowe, które wpłaca na działania instytucji pomagającym kobietom walczącym z tą ciężką i coraz powszechniejszą chorobą.

To tylko niewielki wycinek konkursowej mapy dla fotografów. Warto śledzić ich przebieg i wyniki – światowy poziom gwarantuje niezwykłe doznania: zarówno artystyczne, jak i quasi sportowe!

13599375535_157621d9e8_z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*