Fotografia stała się codzienną czynnością. Utrwalamy chwile ważne i te mniej, zabawne i smutne, codzienne i niezwykłe. Dzielimy się nimi ze znajomymi, rodziną, a często także całym światem. W masie zdjęć możemy dostrzec te lepsze i gorsze. Jakie są najczęstsze błędy przy robieniu zdjęć telefonem i o jakich wskazówkach powinniśmy pamiętać?
Najważniejsza kompozycja
Nawet najciekawszy obiekt na zdjęciu może wypaść słabo, jeśli nie pomyślimy wcześniej o jego ciekawym ujęciu, o kompozycji. Chociaż zasad kompozycji jest dużo (im większą masz wprawę, tym bardziej możesz eksperymentować), to na początek zapoznaj się z trójpodziałem. W wielu smartfonach dostępna jest opcja siatki. Punkty, w których linie przecinają się, dają najostrzejszy obraz – tam najlepiej umieścić obiekt naszego zdjęcia.
Dbaj o światło!
Wiemy doskonale, że aparat w telefonie to nie lustrzanka, jednak dobre ustawienie światła może znacznie poprawić jakość zdjęć. Zanim jednak o świetle – pamiętaj, że przed wykonaniem fotografii należy wyczyścić obiektyw. Brudny, nawet w doskonałym świetle, nie da nam ładnego zdjęcia. Czyścić obiektyw można za pomocą chusteczki do okularów.
Wracając do światła – aby uniknąć zbyt dużych kontrastów światła i cienia, nie stawiaj fotografowanego przedmiotu bezpośrednio przy źródle światła. Dużo łagodniejszy efekt uzyskasz, gdy obiekt będzie nieco poza źródłem światła, jednak możliwie blisko niego. Dobrym sposobem na zmniejszenie kontrastów jest również dyfuzor, czyli zmiękczacz światła, którym przykryjemy lampę błyskową. Skąd go wziąć? Najpewniej z kieszeni – dyfuzorem może być kawałek chusteczki higienicznej!
Niezwykle ważny parametr – ostrość!
Zdjęcia z telefonu mają być szybkie, jednak nie popadaj w lenistwo. Chociaż wiele aparatów w telefonach samodzielnie ustawia ostrość, lepiej zdać się na własne oko. Warto samodzielnie ustawiać ten parametr dokładnie w tym miejscu, gdzie chcemy uzyskać najwyraźniejszy obraz. Ostrością wydobędziemy pierwszy plan zdjęcia i zamaskujemy jego mniej istotne elementy. To niezwykle ważny czynnik, by nasza kompozycja była spójna i interesująca.
Na początek – porad wystarczy. Dajcie znać, czy po przeczytaniu tego artykułu, Wasze zdjęcia są lepsze! ?