Selfie jako narzędzie dla… prokuratury

Media społecznościowe są miejscem, gdzie ludzie z każdego zakątka świata mogą nawiązywać kontakty, podtrzymywać rodzinne relacje, a także spotykać ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach. Niestety szybko stały się także miejscem popełniania czynów karalnych, a także – miejscem, gdzie prokuratura może znaleźć dowody w sprawie przestępstw. Ostatnio głośną sprawą było opublikowane na Facebooku, niewinne selfie dwóch młodych kobiet. Stało się ono głównym dowodem w… sprawie o morderstwo!

2

Wszystko przez… pasek i selfie

To była bardzo długa historia. Ciało 18-letniej Kanadyjki Brittney Gargol znaleziono na drodze w Sasktoon w Saskatchewan. Podejrzaną była jej najlepsza przyjaciółka, Cheyenne Rose Antoine.

Początkowo Antoine zeznawała, że Gargol, z którą tego dnia była na imprezie, wyszła z baru z nowopoznanym mężczyzną. Po sprawdzeniu tej poszlaki, policjanci nie byli przekonani co do jej prawdziwości. Tym bardziej że ktoś poinformował policję o tym, że Antoine przyznała się swojemu przyjacielowi do zabójstwa Gargol.

Obok ciała zamordowanej Gargol znaleziono… pasek. To dzięki temu szczegółowi udało się z całą pewnością wskazać zabójczynię młodej kobiety. Kilka godzin przed odkryciem ciała Gargol Antoine wrzuciła na Facebooka zdjęcie, gdzie miała na sobie dokładnie ten właśnie pasek. Prawdopodobnie „niewinne” selfie miało zmylić policję, podobnie jak post opublikowany chwilę później, w którym Antoine dopytuje się, czy ktoś widział Gargol.

Po dokładnym zbadaniu selfie prokuratura nie miała już wątpliwości. Sama Cheyenne Rose Antoine przyznała się do nieumyślnego spowodowania śmierci swojej najlepszej przyjaciółki (sprawczyni zeznała, że nie pamięta samego zdarzenia) i usłyszała wyrok skazujący na 7 lat więzienia.

Prokurator koronny Robin Ritter w mowie końcowej poruszył temat mediów społecznościowych i podziękował policji za niezwykłą kompetencję i czujność.

3

To nie jedyny przypadek

Sprawa Gargol i Antoine to nie jedyna taka, w której ważną rolę odegrały media społecznościowe i publikowane tam zdjęcia. Znana jest sprawa Agera Hasana, który oskarżony jest o zamordowanie swojej dziewczyny. Potencjalny sprawca ucieka przed władzami, co uwiecznił za pomocą… zdjęć na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *