Nieszanowani, ale dobrze opłacani – paparazzi

Paparazzo to fotoreporter specjalizujący się w wykonywaniu zdjęć znanych osób. Ta definicja nie wzbudza najmniejszych kontrowersji, jednak gdy poznamy bliżej, co oznacza techniczny wymiar pracy paparazzi, wówczas na pierwszy plan wysnuwa się pytanie, czy to w ogóle jest etyczne?

1

Współcześnie grubą linią odgradza się paparazzi od „zwykłych” fotoreporterów, którzy jeżdżą na wydarzenia, gdzie robią zdjęcia celebrytom. Paparazzo bowiem zazwyczaj działa na własną rękę, a efekt jego pracy to nie zdjęcie Maryli Rodowicz, ale zdjęcie piosenkarki, które wywoła emocje, ukaże ją w mało atrakcyjnym świetle, w prywatnej sytuacji, które wywoła skandal wśród opinii publicznej. Niezręczne dla fotografowanego zdjęcia chętnie przyjmowane są do redakcji tabloidów i internetowych serwisów plotkarskich. Wywołane zdjęcia pocałunków, intymnych chwil, kłótni, przemocy, nagości, cierpienia wzbudzają zainteresowanie czytelników tego typu serwisów i czasopism, ich cena bywa więc niezwykle wysoka.

Etyka w zawodzie paparazzi

Paparazzi wykonują swoje zdjęcia z ukrycia. Potrafią godzinami przesiedzieć pod domami znanych osób, korytarzach hotelowych, wejściach do znanych lokali, tylko po to, by przyłapać znaną osobę w niecodziennej i najpewniej niekomfortowej dla niej sytuacji. Paparazzi często dysponują wysokiej jakości sprzętem, który pozwala im robić wyraźne zdjęcia z dużej odległości, przez szyby etc. Niektórzy wychodzą nawet do takich zabiegów, jak podsłuch, czy prowokacja – wszystko po to, by uzyskać odpowiednio
„ekscytujące” ujęcie za odpowiednio wysokie wynagrodzenie.

2

W wielu krajach istnieją liczne przepisy ograniczające prasę paparazzi. W Wielkiej Brytanii od przeszło 20 lat istnieje  Protection from Harassment Act 1997 zabraniający publikowania zdjęć niektórych fotografów, a także nakładający surowe kary finansowe na te czasopisma, które mimo zakazu publikują ich prace. Podobnie sytuacja wygląda w stanie Kalifornia. Dzięki działaniom gubernatora Arnolda Schwarzeneggera przyjęto tam prawo przeciw paparazzim. Także kilka europejskich krajów zabrania publikowania zdjęć osób powszechnie znanych bez ich wyraźnej zgody.

Paparazzi nie cieszą się społeczną akceptacją. Ich praca często uznawana jest za łamiącą wszelkie zasady etyki, a nawet praw człowieka. Powszechnie uważa się, że paparazzi przyczyniają się do szargania imienia znanych osób. Przynajmniej raz w historii społeczeństwo obciążyło prasę i paparazzi za przyczynienie się do śmierci. Historia dotyczy księżnej Diany, która wraz ze swoim kochankiem, Dodim Al.-Fayedem uciekali feralnej nocy przed obiektywami paparazzi. Rozpędzony samochód rozbił się w paryskim tunelu.

W Polsce znamy nazwiska przynajmniej kilku „ujawnionych” paparazzi. Wśród nich szczególnie złą sławą cieszył się Przemysław Stoppa, który kilka lat temu zarzucił karierę wśród poławiaczy sensacji. Zasłynął jako osoba bezwzględna, która nie powstrzymała się nawet przed opublikowaniem nagich zdjęć modelki, Ilony Felicjańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *