Tych błędów unikaj

Sezon urlopowy coraz bliżej, słońce częściej wychyla się zza chmur obdarzając nas promieniami słonecznymi. Zaczynamy planować wakacje, powoli robiąc niezbędne zakupy. Nieodzownym elementem każdego wyjazdu są zdjęcia. Nie tylko możemy pochwalić się nimi wśród znajomych, ale również będą niesamowitą pamiątką, która ozdobi nasze ściany czy albumy. Jeśli mamy porządny sprzęt, teraz nauczymy się wykorzystać jego cały potencjał, abyśmy nie musieli się wstydzić, kiedy wysyłamy znajomych zdjęcia przez internet. Nieistotne, czy pojedziemy w góry czy nad morze. Jedno jest pewne: lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż na własnych.

Out of focusJeżeli korzystamy z bardzo szerokiego obiektywu, możemy z czasem znudzić się fotografowaniem. Nasze zdjęcia pokażą wszystko i? nic. Zbyt duży natłok informacji. Czasem lepiej skoncentrować się na jednym motywie przewodnim, aby cały album składał się w jedną, logiczną całość. Wszystkie fotograficzne puzzle musza do siebie pasować.
Zdarza się, że wracamy z wakacji marzeń z kilkoma przepełnionymi kartami pamięci, ale większość zdjęć jest nieostrych, zbyt ciemnych lub zbyt jasnych. Wydaje nam się, że to wina aparatu. W niektórych sytuacji warto posypać głowę popiołem.

Najczęstszym błędem jest ruszanie aparatem po wciśnięciu spustu migawki. Gubi nas wrodzona niecierpliwość. Jeśli chcemy zrobić fotograficzne arcydzieło, nie możemy się spieszyć, gdyż uzyskamy poruszone i nieostre ujęcie. Nawet, jeśli nasz aparat jest wyposażony w stabilizację obrazu, to nie mamy gwarancję, że uzyskamy perfekcyjne zdjęcie. Trzeba wspomóc ją własnymi rękami, a uda nam się ustabilizować obraz przy czasie naświetlania ok. pół sekundy. W innym wypadku wartość może zmaleć do 1/60 sekundy.

Wymagania rosną, jeśli zaczyna być coraz ciemniej. Wtedy sama stabilizacja okaże się niewystarczająca i niezbędny będzie odpowiedni statyw. Jeżeli jednak takim nie dysponujemy, dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z fotografowaniem, wtedy można poszukać podporę w postaci murku czy ławki. Ostre zdjęcie wymaga w wielu sytuacjach pomocy samowyzwalacza czy odpowiedniego wężyka spustowego. Nie zapominajmy w takich sytuacjach także o właściwym oświetleniu, jednak standardowe aparaty cyfrowe nie posiadają zbyt dobrej wewnętrznej lampy błyskowej, która może wystarczyć jedynie na niewielkich odległościach. Nie można przesadzić równie w tę stronę, bowiem fotografowana osoba zostanie prześwietlona.
Następne wskazówki znajdziecie w kolejnym artykule, do lektury którego zapraszamy już dzisiaj.

Pozdrawiamy, Inter-foto.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>